Czy muszę zgłosić się do lekarza przy tych zawrotach głowy?

Dzień dobry. Od kilku dni niespodziewanie w ciągu dnia dostaje zwrotów głowy z oczoplasem, które trwa około godziny do dwóch. Cz można zażywać jakiś lek bez dodatkowych badań, czy muszę zgłosić się do lekarza i jakiej specjalności?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

zawroty głowy z oczopląsem mogą świadczyć o poważnych zaburzeniach neurologicznych – na te dolegliwości nie ma leków bez recepty. Specjalista w leczeniu objawowym przepisuje: neuroleptyki, leki antyhistaminowe, leki o działaniu naczyniowym lub neurostymulującym. Sugeruję więc niezwłoczne skontaktowanie się z internistą lub neurologiem, może być konieczna diagnostyka.

Przyczyn zawrotów głowy może być naprawdę wiele, zaś jeżeli pada podejrzenie, że mają one tło neurologiczne, konieczne będzie wykonanie MRI. Wykluczenie chorób OUN może niestety oznaczać dalsze poszukiwanie przyczyny Pana złego samopoczucia – sercowo-naczyniowej, laryngologicznej, a nawet psychogennej. Odsyłam do artykułu, znajdzie tu Pan spis chorób przebiegających z zawrotami głowy: https://portal.abczdrowie.pl/zawroty-glowy.

Natomiast należy wiedzieć, że najczęstszą przyczyną zawrotów głowy (ok. 50%) są zaburzenia ucha wewnętrznego (ale też zewnętrznego i środkowego). Warto również nadmienić, że niestety niejednokrotnie zawroty głowy mają związek z wiekiem pacjenta – wówczas nie jest możliwe leczenie przyczynowe, tylko objawowe, łagodzące dolegliwości. Może zainteresuje Pana również ten artykuł: https://portal.abczdrowie.pl/oczoplas.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.