Zapytaj lekarza

7 3 9 , 8 6 3

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Czy mysz zaraziła mnie wścieklizną?

2 dni temu ugryzła mnie moja mysz domowa (bardzo delikatnie) zakupiona ona była w sklepie zoologicznym) i chciałem dowiedzieć się czy mogła ona zarazić mnie wścieklizna, i czy jest szansa że mysz hodowlana może być nosicielem wirusa wścieklizny?
MĘŻCZYZNA, 18 LAT 3 miesiące temu

#dziejesienazywo: Czym jest wirus HIV i jaka jest skala jego występowania

Charlie Sheen oficjalnie przyznał, że jest nosicielem wirusa HIV, co ukrywał przez wiele lat. Jak wyglądają statystyki zachorowalności w Polsce i na świecie? Czym jest wirus HIV? Kto znajduje się w grupie ryzyka i w jaki sposób sprawdzić, czy jesteśmy jego nosicielami. Czy każda osoba zakażona wirusem HIV zachoruje na AIDS? Na te i inne pytania odpowiada gość Pauliny Smaszcz-Kurzajewskiej - immunolog dr Paweł Grzesiowski.

Redakcja abcZdrowie
82 poziom zaufania

Witam,

nie ma powodu do obaw – mysz hodowlana, która nigdy nie miała styczności z wirusem wścieklizny (czyli mówiąc wprost żyła w sterylnych warunkach, bez kontaktów potencjalnie groźnych, to jest ze zwierzętami wolno żyjącymi) nie może być nosicielem i nie może zarażać wirusem wścieklizny.

Więcej na temat tej choroby w naszym artykule: https://portal.abczdrowie.pl/wscieklizna.

Oczywiście w przypadku ugryzienia przez zwierzę domowe istnieje niewielkie ryzyko zakażenia innymi patogenami, jednak w przypadku myszy jest to mało prawdopodobne, a jeśli dodatkowo to było lekkie ugryzienie, które nie spowodowało przerwania ciągłości skóry – nie musi Pan się obawiać konsekwencji.

Być może także ten materiał okaże się dla Pana interesujący: https://portal.abczdrowie.pl/salmonella-od-kota-czy-psa-uwaga-na-zoonozy.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

Redakcja abcZdrowie.pl to zespół doświadczonych i zaangażowanych osób, z których wielu to eksperci z dziedziny medycyny, dla których dbałość o zdrowie to priorytet.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy