Czy na podstawie takich zachowań można stwierdzić autyzm u dziecka?

Witam, Synek prawie 1,5 roku dodam że urodzony z hipotrofią niska masa urodzeniowa 2200 g. Obserwujemy z mezem ze rozwija się wolniej niz rowieśnicy. Np pokazywanie ręką opanowal dosc pozno a pokazywanie palcem dopiero w 15 miesiacu zycia. W ost czasie zaniepokoiło mnie, że synek polubił obracajace sie kolka w autach tych z napędem. Aktualnie codziennie się tak bawi, nie jakos dlugo czasem kilka sekund czasem może z 3 min. Napedza autko i podnosi do gory wpatrujac sie w kółka. Mam wrazenie ze go to coraz bardziej interesuje. Macha raczkami jak jest podekscytowany. Do niedawna podobala mu sie suszarka do wlosow i zelazko, choc teraz juz sama nie wiem bo kiedy mowie ze to nie zabawka to zajmuje sie czyms innym. Najbardziej niepokoją mnie te kolka bo gdzies slyszalam, ze tak nie bawia sie "zdrowe" dzieci. Dodam ze ze mna i tatą ma dobry kontakt, usmiecha sie, zaczepia, angazuje nas do zabaw, udaje ze nas karmi, nasladuje zwierzatka, reaguje na imię. Ale juz pozostale osoby typu babcia czy dziadek roznie. Nie lubi jak go zaczepi ktos inny nie odpowie usmiechem jak nie czuje sie pewnie. Co do rowiesnikow - tez roznie - nie jest jakis wylewny raczej nieufny, ale jak dluzej przebywa np z kuzynem 2 latkiem to smieje sie wtedy kiedy tamten, czasem chce ta sama zabawke i mowi daj a pozniej placze jesli jej nie otrzyma, jak tamten chlopiec biegnie to synek za nim. Ale nie nawiazuje duzego kontaktu wxrokowego z rowiesnikiem. Z mowieniem na razie powolutku jakies podstawy typu mama tata, niewyraznie nie ma czy daj. Martwie sie czy na podstawie takich zachowan mozna podejrzewac autyzm? Czekamy na wizyte w poradni psych pedagogicznej jednak termin odlegly. Bardzo proszę o poradę.

Mgr Agata Majda Pedagogika, Olkusz

Dzień dobry!
Ocena rozwoju dziecka na podstawie listu niestety nie jest możliwa. Z opisu nie
wynika, że dziecko zachowuje się w sposób budzący szczególny niepokój. Zabawa w kółka jak to nazwaliście o niczym jeszcze nie świadczy. Dobrze, że czekacie na wizytę u specjalisty bo ten widząc Wasze dziecko będzie mógł faktycznie ocenić poziom jego rozwoju i rozwiać wątpliwości.
W razie pytań zapraszam do kontaktu. Również ON LINE.
Pozdrawiam Agata Majda
www. pracowniaterapeutyczna.eu