Czy na takim etapie usg coś pokaże?

23 sierpnia wzięłam tabletkę "dzień po". 12 września zgodnie z przewidywaniami pojawił się okres. Jednak krwawienie zaczęło się przedłużać. Wykonałam test ciążowy. Wyszły pozytywne. Umówiłam wizytę u ginekologa. Badanie USG transwaginalne nie wskazywało na ciążę jednak beta HCG wyszło na poziomie 130. Nie wykupiłam więc tabletek hamujących krwawienie. Pytanie co dalej. Krwawienia się utrzymuje. Ale czy na takim etapie ciąży kolejne badanie USG cokolwiek wskaże ?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

zarówno pozytywny wynik testu ciążowego, jak i oznaczony poziom hormonu beta-HCG wskazuje na ciążę. Być może jest jeszcze za wcześnie, aby wykryć ją podczas badania USG, dlatego wskazane jest wykonanie kolejnego badania po kilku tygodniach od ostatniej wizyty.

Tabletka "dzień po", którą Pani przyjęła należy to tzw. antykoncepcji awaryjnej. Metoda ta, choć bardzo skuteczna, nie zawsze jest w stanie ochronić przed ciążą. Znaczenie ma przede wszystkim czas – czym szybciej kobieta zażyje tabletkę, tym większe prawdopodobieństwo, że nie dojdzie do zapłodnienia.

Nie wiemy, jak sytuacja wyglądała u Pani, dlatego proszę udać się ponownie do ginekologa i wykonać kolejne USG.

Odpowiedzi na podobne pytania znajdują się poniżej: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/pozytywny-wynik-testu-ciazowego-po-zazyciu-escapelle, https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/tabletka-72-h-po-pozytywny-test-a-ryzyko-ciazy, https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/tabletka-awaryjna-a-pozytywny-test-ciazowy.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.