Zapytaj lekarza

7 4 0 , 0 4 7

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Czy należy kontrolować to jądro u dziecka?

Syn lat 5 będzie miał operację na lewostronne wnętrostwo. Przy urodzeniu miał oba jądra w mosznie. Lekarz wytłumaczył że powrózek,nie wiem czy dobrze pisze, był krótki od urodzenia,ale wtedy i syn był mniejszy. Jak syn rósł to jądro automatycznie szło w górę. Jest dosłownie 2 cm w pachwinie. Zrobione usg pokazało że jądro jest trochę mniejsze,ale nie ma innych zmian. Jednak przeczytałam że takie zabiegi powinny być przeprowadzone co najmniej do 18 miesiąca życia. Później wzrasta ryzyko niepłodności oraz raka. Mam wrażenie że to moja wina,że coś pominęłam,nie zauważyłam. Nie wiem. Czy syn będzie musiał co roku mieć usg żeby kontrolować to sprowadzone jądro. Obawiam się nastepstw.
KOBIETA, 32 LAT 2 miesiące temu

Morwa biała - idealna dla diabetyków i chorych na nerki

Morwa biała została przywieziona do Polski w latach pięćdziesiątych jako przysmak jedwabników. Jednak dopiero po latach doceniono jej zdrowotne właściwości. Wyciąg z owocu morwy działa przeciwbakteryjnie i odrobacza nasz organizm. A picie ekstraktu z liści morwy osłabia tworzenie się neurotoksycznych związków, które odgrywają znaczącą rolę w powstawaniu choroby Alzheimera. Morwa powoduje ograniczenie wchłaniania cukrów ? zmniejsza więc produkcję tłuszczu i odkładanie się tkanki tłuszczowej. Wyrównuje też poziom cukru we krwi, dlatego jest polecana diabetykom. Owoce morwy mają działanie przeciwgorączkowe i moczopędne. Podobnie jak jeżyny zawierają cukry, witaminy i minerały, dlatego warto je pić przy anemii, przeziębieniach, miażdżycy i chorobach nerek.

Właśnie dla tego by zmniejszyć (i tak nieduże) ryzyko nowotworu należy to jądro obniżyć. USG nie trzeba będzie wykonywać ponieważ jądro można wybadać palcami o ile go nie będzie widać w mosznie oczami. U niektórych mężczyzn jądra po obu stronach nie są identycznej wielkości - podobnie jak u tej samej kobiety piersi czy wargi sromowe bywają różnej wielkości. Jądro to najprawdopodobniej jest prawidłowe. Jeżeli jednak to jądro, które pozostaje w kanale pachwinowym nie produkowałoby plemników to drugie jądro wyprodukuje tyle ile będzie trzeba. Proszę się nie martwić.

Pozdrawiam

Robert Kulik

Specjalista ginekolog. Zajmuje się andrologią, niepłodnością żeńską i ginekologią ogólną.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy