Czy należy usunąć mastkę?

Witam zauważyłam u siebie mastke czy mam ja usuwac?czy to jest moze ochrona przed bakteriami?

Lek. Marta Gryszkiewicz

Mastka występuje u każdego mężczyzny nieobrzezanego (dochodzi do jej zalegania pod napletkiem). Zdecydowanie należy ją usuwać i traktować to jako codzienny element higieny intymnej.

Zalegająca mastka (smegma) nie chroni przed bakteriami, tylko jest dobrą pożywką dla drobnoustrojów szkodliwych.

Widząc mastkę pod postacią "serka" kobieta zazwyczaj nie dopuszcza do bliskości...