Czy należy wykonać USG brzucha u dziecka?

Witam mój syn 3 latka w żłobku został mocno uderzony w brzuch.Nie miał żadnych objawów trochę popłakał czy powinnam iść z nim na USG jamy brzusznej

Redakcja abcZdrowie

Witam,

głowa i brzuch to miejsca, w których najczęściej dochodzi do urazów, zwłaszcza u najmłodszych. Jama brzuszna malucha nie jest wystarczająco chroniona, dlatego czasem pozornie niewielkie uderzenie może doprowadzić do groźnych konsekwencji.

W efekcie uraz brzucha może zakończyć się pęknięciem śledziony, krwotokiem wewnątrzbrzusznym, uszkodzeniem aorty czy zapaleniem otrzewnej.

Stany te zagrażają nie tylko zdrowiu, ale i życiu maluszka, dlatego w przypadku wszelkich urazów brzucha należy być bardzo ostrożnym. Bezpieczniej więc byłoby wykonać USG jamy brzusznej, aby upewnić się, że wszystko jest w porządku.

Warto również pamiętać, że niepokojące objawy nie muszą pojawić się tuż po urazie. Czasem ujawniają się dopiero po jakimś czasie. Urazom towarzyszyć może: ból brzucha, gorączka, wymioty, zmiany skórne, wzdęty brzuch czy zaburzenia oddychania.

Podobne pytania znaleźć można pod linkami: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/uderzenie-w-brzuch-u-5-latki, https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/uraz-brzucha-czy-powinnam-wykonac-dziecku-jeszcze-jakies-badania.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.