Czy należy wykonać USG brzucha u dziecka?
Witam mój syn 3 latka w żłobku został mocno uderzony w brzuch.Nie miał żadnych objawów trochę popłakał czy powinnam iść z nim na USG jamy brzusznej

KOBIETA, 35 LAT ponad rok temu
Redakcja abcZdrowie
82 poziom zaufania
Witam,
głowa i brzuch to miejsca, w których najczęściej dochodzi do urazów, zwłaszcza u najmłodszych. Jama brzuszna malucha nie jest wystarczająco chroniona, dlatego czasem pozornie niewielkie uderzenie może doprowadzić do groźnych konsekwencji.
W efekcie uraz brzucha może zakończyć się pęknięciem śledziony, krwotokiem wewnątrzbrzusznym, uszkodzeniem aorty czy zapaleniem otrzewnej.
Stany te zagrażają nie tylko zdrowiu, ale i życiu maluszka, dlatego w przypadku wszelkich urazów brzucha należy być bardzo ostrożnym. Bezpieczniej więc byłoby wykonać USG jamy brzusznej, aby upewnić się, że wszystko jest w porządku.
Warto również pamiętać, że niepokojące objawy nie muszą pojawić się tuż po urazie. Czasem ujawniają się dopiero po jakimś czasie. Urazom towarzyszyć może: ból brzucha, gorączka, wymioty, zmiany skórne, wzdęty brzuch czy zaburzenia oddychania.