Czy nie lepiej od razu go usunąć?

Dzień dobry Chciałbym się dowiedzieć czy zatrzymaną ósemkę trzeba od razu usuwać chirurgicznie? Byłem u dentysty bo Czasem czuję kłucie podczas jedzenia delikatne i zostałem poinformowany o zatrzymanej ósemce pod dziąsłem zdjęcie zębów Mam robione niecałe pół roku temu. Dentysta stwierdził że można go obserwować. Gdyby się Pogłębił stan to wtedy do usunięcia chirurgicznego. Czy takie podejście jest prawidłowe czy nie lepiej go od razu usunąć? Czy ten ząb mnie wpłynie na dziąsła oraz inne zęby? Czy nie utworzy się z tego stanu zapalny? Chciałbym się też dowiedzieć czy przy ewentualnym usunięciu tego zęba znieczulenie zadziała i jak do tego się przygotować by było to bezbolesne gdyż nie jestem odporny na ból? Za odpowiedź z góry dziękuję

Redakcja abcZdrowie

Witamy serdecznie,

przy zatrzymaniu ósemek należy zgłosić się do stomatologa. Nie w każdej sytuacji potrzebna jest interwencja chirurgiczna w postaci jej usunięcia, ponieważ dużo zależy od tego, czy ósemka może uciskać na inne zęby, powodować stany zapalne, próchnicę i brakuje na nią miejsca w zgryzie.

Ciężko jednoznacznie odpowiedzieć na Pana pytanie, ponieważ nie mamy możliwości obejrzenia zdjęcia RTG szczęki. Jeśli jednak ból by się pogłębiał, to powinien Pan ponownie zgłosić się do stomatologa, który wykona ekstrakcję zęba.

Taki zabieg przeprowadzany jest zazwyczaj przy znieczuleniu miejscowym, dlatego podczas niego pacjent nie odczuwa żadnego bólu. W okresie rekonwalescencji ból może się utrzymać od około 3 dni do tygodnia, przy prawidłowo wykonanym zabiegu.

Więcej informacji na podany temat znajdzie Pan w artykule, do którego odsyłam poniżej:

https://portal.abczdrowie.pl/chirurgiczne-usuwanie-osemek-przebieg-zabiegu-wskazania-po-zabiegu

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.