Czy nieleczona przetoka to jest jakieś zagrożenie?

Witam. Byłem dziś i chirurga okazało się że mam ropień okoloodbytniczy z przetoka. Usg mam 28listopada br. Czy nie poddanie się operacji i zostawienie przetoki bez leczenia zagraża życiu, rakowi czy z przetoka można żyć . Obawiam się że podczas operacji zostanie uszkodzony zwieracz I będę miał nietrzymanie stolca. Czy nie leczona przetoka to jest jakieś zagrożenie? Dziś chirurg nawet nie dał żadnych lekarstw czy to normalne ?

Lek. Michał Lenard

Sama przetoka nie stanowi bezpośredniego zagrożenia dla życia, ale zwiększa m. in. ryzyko zakażeń. Nie ma wpływu na pojawienie się nowotworu. Ropień okołoodbytniczy powinien być usunięty przez jego drenaż. Po wykonaniu USG powinien się Pan jak najszybciej zgłosić do chirurga, który oceni wynik badania i zdecyduje o odpowiednim postępowaniu. Pozdrawiam!