Czy niemowlę musi przyjmować ferrytynę?

Czy poziom ferrytyny u niemowlaka ktora byla wykonywana w 6 tyg i 2dni jest odpowiednia? Wynik wyszedl nastepujacy: 438,87 ng/ml przy wskazanej normie: 12,00-327,00. Obecnie dziecko ma 7 tyg i 2 dni. Hemoglobina: 11,1 g/dl przy 10,6-14,8 i erytrocyty: 3,5 przy 3,7- 5,2. Lekarz mowi ze to anemia i potrzebne jest przyjmowanie zelaza przez niemowle, ale przecież hemoglobina w normie jest a ferrytyna podwyzszona czyli zelaza jest nadmiar. Koleżanka-polozna mowila ze to normy dla doroslego człowieka sa podane i lekarze patrza inaczej.wiec jak to jest?

Redakcja abcZdrowie

Witam, faktycznie normy dla noworodków, dzieci, kobiet oraz mężczyzn są zupełnie inne, więc nie należy sugerować się nimi. W tej kwestii warto zaufać pediatrze. Jeśli chodzi o morfologię Pani dziecka, to poziom erytrocytów dla noworodka waha się pomiędzy 4,5-6,5 mln/ml, hemoglobina 16-23 g/dl – zatem w przypadku Pani dziecka są za niskie. Warto wiedzieć, że tak wysokie parametry mają noworodki, natomiast już niemowlęta w 3-4 miesiącu życia mogą mieć spadek erytrocytów i hemoglobiny – wówczas mówi się o „fizjologicznej niedokrwistości”, której się nie leczy. Natomiast jeśli chodzi o ferrytynę, to jest to białko magazynujące żelazo – jego niski poziom świadczy o wyczerpaniu się „magazynu” z żelazem. W przeciwieństwie do zbadanego poziomu żelaza, ten wynik jest najbardziej miarodajnym wskaźnikiem pojawienia się anemii bądź jej braku. Jeśli jest Pani zainteresowana, to pod tym adresem znajdzie Pani więcej informacji o ferrytynie: https://portal.abczdrowie.pl/ferrytyna.
Najwyższy poziom ferrytyny mają noworodki, które gromadziły przez cały okres płodowy żelazo, pobierając je od matki. Do 1. miesiąca życia poziom tego białka wynosi 200-600 ng/ml, zaś od 2-5 miesiąca życia 50-200 nh/ml. Podsumowując, faktycznie Pani dziecko ma anemię, zaś jeśli pediatra uznał, że konieczna jest suplementacja żelazem, to należy trzymać się wytycznych lekarza. Proszę się zapoznać z naszym artykułem, omawiającym problematykę anemii u dzieci: https://portal.abczdrowie.pl/anemia-u-dziecka.
Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.