Czy niskie ciśnienie może łączyć się z problemem z wysokim cukrem na czczo?

Witam. Od kilku lat mam problem z niskim ciśnieniem /- 90/60 i pulsem 110-120. Przy tym mam objawy takie jak: kołatania serca, ciemność przed oczami kiedy za szybko wstanę, napady senności (wtedy muszę zrobić drzemkę w ciągu dnia), uczucie zmęczenia, brak koncentracji, reaguję bardzo mocno na zmiany pogody. Moja pani doktor jest zdania, że dopóki nie mdleję to nie ma potrzeby robienia z tym czegokolwiek. Ja natomiast chciałabym się dowiedzieć czy oprócz picia dużej ilości wody i uzupełniania witamin mogę coś z tym zrobić, ponieważ przeszkadza mi to w normalnym funkcjonowaniu i jest to bardzo uciążliwe. Może są jakieś leki bez recepty żeby pomóc sobie w gorszych dniach. Dodam, że mam niedobory potasu i żelaza, które uzupełniam. Po jakimś czasie kołatania ustąpiły jednak zaczęły się znowu przy zmianach pogody. Ewentualnie czy niskie ciśnienie może łączyć się z problemem z wysokim cukrem na czczo (krzywa cukrowa pokazała, że potem spada) ? Z góry dziękuję za odpowiedź.

Lek. Klaudia Kuśmierczuk

Zdecydowanie powinna Pani przeprowadzić diagnostykę w celu wyjaśnienia Pani dolegliwości. Niedobory żelaza i niedokrwistość mogą objawiać się właśnie kołataniem serca, wysokim tętnem, uczuciem zmęczenia itp. a leczenie objawowe (czyli uzupełnianie żelaza) zawsze powinno być uzupełnione o dokładną diagnostykę niedokrwistości. W takim wypadku niezbędna jest kontrola u internisty (proponuję zmienić lekarza pierwszego kontaktu) oraz u ginekologa.