Czy normlane badanie krwi wykryje nikotynę oraz alkohol?

Czy na normalnym badaniu krwi wykryją nikotynę i alkohol ? Jeśli tak, to ile trzeba odczekać aby nic nie wykryło ?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

jeżeli ma Pan na myśli podstawową morfologię wykonywaną profilaktycznie, którą zleca lekarz internista z przychodni POZ, to nie – nie wykrywa ona ani alkoholu, ani nikotyny, ani żadnych substancji psychoaktywnych. Odsyłam do artykułu, dowie się Pan z niego co oznacza i co diagnozuje podstawowe badanie krwi: https://portal.abczdrowie.pl/badanie-krwi.

Wykrycie nikotyny możliwe jest po oddaniu próbki do badania na obecność nikotyny i jej metabolitu – kotyniny, która we krwi utrzymuje się przez 2 tygodnie, a w moczu nawet do kilkunastu. Jeżeli chodzi o alkohol – to obecny jest w moczu od 3 do 5 dni, zaś we krwi ok. 10-12h, zaś badanie ma na celu wykrycie etanolu we krwi, ślinie, moczu lub w wydychanym powietrzu.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.