Czy nowotwór osłabia zęby?

Czy jest możliwe że podczas do nowotworu psują się zęby?? Nie podczas brania chemii tylko z powodu zwykłego nowotworu mogą się psuć zbęby?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

zarówno choroba nowotworowa, jak i stosowane w związku z nią metody leczenia mogą wpływać na stan jamy ustnej, w tym stan zębów.

Czasem nawet zdarza się, iż niektóre nowotwory diagnozowane są w gabinetach stomatologicznych. Istnieją bowiem rodzaje nowotworów, które doprowadzają do zaniku kości i korzeni zębów, co skutkuje wypadaniem zębów. Zdarza się, że osoby z chorobą nowotworową częściej cierpią z powodu infekcji jamy ustnej.

Negatywnie na zęby wpływa zwłaszcza chemioterapia. Prowadzi ona do osłabienia odporności, co skutkuje grzybicą i częstymi stanami zapalnymi w obrębie jamy ustnej. Najlepiej skonsultować swój przypadek z onkologiem, który zna historię medyczną pacjenta.

Pytania o zęby w kontekście choroby nowotworowej znajdują się poniżej: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-zeby-leczone-kanalowo-moga-spowodowac-nowotwor, https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-leczenie-kanalowe-moze-prowadzic-do-powstawania-nowotworow.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.