Jak chronić zęby przed psuciem się?

Dzień dobry Mam dwa pytania odnośnie zębów. Dbam o nie tj.: myję 2-3razy dziennie po 2-3min,nitkuję,płaczę,używam irygatora, poddaje się hignienizacji co 3-6miesiecy (zależnie od zdania mojej dentystki), ale żeby nadal się psują. Co mogę zrobić by mniej się psuly?ostatnio zaobserwowalam nowe ognisko próchnicy i czy 2 miesiące oczekiwania na wizytę mogą sprawić,że stan uzębienia ulegnie pogorszeniu jeśli będę poprawnie dbała? Jestem w trakcie diagnostyki nowotworu przełyku,nie mam szans na wcześniejszą wizytę. Dziękuję za odpowiedzi.

Na występowanie i rozwój próchnicy wpływa podatność zęba, przejawiająca się np. budową anatomiczną, stopniem mineralizacji, wytrzymałością na szkodliwe czynniki. Wiele zależy też od innych elementów. Czasami codzienna higiena jamy ustnej jest wykonywana w niewłaściwy sposób. Pacjenci zbyt mocno lub nieprawidłowo szczotkują zęby, narażając dziąsła na uszkodzenia i stany zapalne. Nadgorliwość prowadzi również do uszkodzeń szkliwa. Mycie zębów tuż po wypiciu kawy, napojów słodzonych czy zjedzeniu kwaśnych owoców skutkuje osłabieniem szkliwa, a w konsekwencji jego większą podatnością na rozwój próchnicy. Zęby mogą się również psuć w wyniku niedoborów pewnych składników w diecie. Np. niewystarczająca ilość witaminy D w diecie stanowi większe możliwości dla namnażania się na zębach chorobotwórczych bakterii. W ogóle to, co jemy ma ogromy wpływ na stan naszego uzębienia. Nie tylko słodkie i kwaśne, ale również produkty, które oblepiają zęby, są zagrożeniem dla zdrowia jamy ustnej. Wady zgryzu lub szkodliwe nawyki to także większe ryzyko próchnicy. Warto pochylić się nad szeroką gamą czynników, mogących powodować próchnicę i postarać się je wyeliminować, jeśli odczuwa Pani większą podatność na choroby zębów i jamy ustnej. Pozdrawiamy, stankowscybialach.pl, badzbystry.pl