Czy próchnica może wynikać ze złego przepływu mocznika?

Witam, mam problem z próchnicą zębów. Zawsze na bieżąco kontrolowałam stan mojego uzębienia u dentysty i było wszystko dobrze. Trzy lata temu jednak wszystko się zmieniło. Próchnica rozprzestrzenia się w błyskawicznym tempie. Co najważniejsze, zawsze dbałam i dbam o zęby. Myję je 3 razy dziennie i używam nici dentystycznej. Dentysta powiedział, że próchnica może wynikać ze złego przepływu mocznika lub innym problemów gastrologicznych. Zwracam się z pytaniem, jakie badania powinnam wykonać?

Próchnica jest bakteryjną chorobą zakaźna tkanek twardych zęba powodującą demineralizację poprzez działanie kwasów wytworzonych przez bakterie w płytce nazębnej w wyniku metabolizmu cukrów pochodzenia zewnątrz- i wewnątrzustrojowego.Jest dolegliwością stomatologiczną jeszcze nie do końca wyjaśnioną.Na jej temat istnieje bardzo wiele poglądów.Podatność na próchnicę jest cechą osobniczą. Zapadalność na próchnicę jest różna u różnych osób. Wynika to między innymi z predyspozycji genetycznych.Im większa podatność tym bardziej należy dbać o swoje ząbki.

Witam,

Na rozwój próchnicy mają wpływ 4 czynniki: bakterie próchnicotwórcze, podaż cukrów, czas jaki bakterie mają na produkcję z cukrów kwasów wywołujących próchnicę oraz podatność zębów. W którymś z podanych czynników należy doszukiwać się rozwoju próchnicy. Problemy gastrologiczne jak np. refluks mogą powodować destrukcję twardych tkanek zębów na skutek działania kwasu żołądkowego natomiast nie jest to próchnica. Pozdrawiam, lek. dent. Tomasz Herczakowski