Zapytaj lekarza

7 4 2 , 1 7 2

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Domowe sposoby na bolący ząb

Są cztery główne przyczyny powstawania próchnicy: spożywane cukry, określone bakterie próchnicotwórcze, podatność powierzchni zęba oraz odpowiedni czas współdziałania tych trzech czynników. Jak widać jest to dość skomplikowany proces, który u każdego człowieka przebiega indywidualnie. Poprzez całowanie mogą się przenieść bakterie próchnicotwórcze, jak widać jest to tylko jeden z czynników powstawanie próchnicy.
Należy dbać o higienę jamy ustnej: codziennie szczotkować zęby 2 razy przez dwie minuty, stosować płukanki, nitkowanie i utrzymywać odpowiednią dietę.

0

Rzeczywiście, główną przyczyną próchnicy jest wpływ bakterii, które żerują na powierzchni zębów. Według badań jeden pocałunek to z kolei 50 różnych typów bakterii, które wraz ze śliną przenosimy do ust drugiej osoby. Największym zagrożeniem jest tu szczep Streptococcus mutants, jeden z głównych rodzajów bakterii odpowiedzialnych za próchnicę. Próchnica to choroba zakaźna i możemy zarazić się nią poprzez pocałunek, ale też szczotkowanie zębów tą samą szczoteczką czy picie z tej samej butelki. Całując drugą osobę stajemy się „nosicielami” jej zarazków, a te mogą być dla nas groźne. Natomiast jeśli odpowiednio dbamy o zęby (mycie i nitkowanie zębów, a także wizyty kontrolne u dentysty co pół roku) oraz dba o nią nasz partner (jedyna recepta, aby uniknąć ryzyka próchnicy w przypadku pocałunków), to nie ma się czym martwić.

Pozdrawiamy,
stankowscybialach.pl
badzbystry.pl

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy