Jak powstrzymać dalsze psucie się zębów?

Witam, Mam 20 lat i pewien problem, otóż w tym wieku mam już 17 plomb (co prawda powierzchowne, ale jednak). Chcę się spytać, co mam zrobić, aby to powstrzymać, bo dbam o zęby i nie wiem, co się z nimi dzieje, że tak łatwo sie psują.

Marta Horowska

Najważniejszym elementem profilaktyki próchnicy jest odpowiednia higiena - należy minimum dwa razy dziennie szczotkować zęby pastą z fluorem przez 2 minuty a także nitkować przestrzenie międzyzębowe nicią dentystyczną oraz stosować płukanki.
Jeżeli ma Pani problem z prawidłową higieną najlepiej zgłosić się do gabinetu stomatologa i poprosić o instruktaż higieny. Może również Pani kupić w aptece tabletki wybarwiające płytkę nazębną, które zastosowane po umyciu zębów pokażą w których miejscach należy dokładniej doczyszczać zęby.
W przypadku próchnicy istotna jest dieta - rozwojowi próchnicy sprzyja dieta bogata w cukry - słodycze, słodkie napoje a także częstotliwość spożywania posiłków - niekorzystne jest częste spożywanie małych posiłków oraz podjadanie między posiłkami.
Ważnym elementem profilaktyki próchnicy są częste wizyty kontrolne u stomatologa - przynajmniej dwa razy w roku.

Warto stosować zbilansowaną dietę, która dostarczy wszystkich niezbędnych dla zdrowia zębów mikro- i makroelementów, a także w dalszym ciągu dbać o odpowiednią higienę (szczotkowanie min. 2 razy dziennie oraz nitkowanie). Proszę zwrócić uwagę na nawyki żywieniowe, nie nadużywa Pani produktów bogatych w cukry proste takich jak napoje gazowane, słodzone soki, słodycze, napoje energetyczne? Dodatkowo może Pani wykonać zabieg fluoryzacji w gabinecie, który zabezpieczy zęby przed wpływem bakterii i wzmocni szkliwo. Niezbędne są również regularne, co 0,5-1 roku przeglądy u dentysty.

Pozdrawiamy,
stankowscybialach.pl
badzbystry.pl