Ani ciąża , ani połóg , ani karmienie piersią nie mają związku z zwiększoną liczbą ubytków ,witaminy też tu nie mają nic do rzeczy.
W znakomitej większości zwiększona liczba ubytków w tym czasie wynika ze zmiany trybu i organizacji życia , nieregularne posiłki , podjadanie, zaniedbania higieniczne
Witam, ciąża i poród nie wpływają bezpośrednio na stan zębów.Duże znaczenie ma dieta.Trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że będąc w ciąży dieta musi być tak zbilansowana, żeby była wystarczająca podaż składników odżywczych zarówno dla matki jak też rozwijającego się i mającego coraz większe potrzeby dziecka.Również w okresie połogu i późniejszym, kiedy karmi się dziecko piersią, nie można zapominać o dostarczaniu organizmowi ważnych mikroelementów, jak np. wapń. Przy jego małej podaży organizm czerpie go przede wszystkim z zębów. Radziłabym skonsultować się ze swoim lekarzem lub dietetykiem, żeby te sprawy omówić. Pozdrawiam
Nie można powiedzieć, że ciąża i karmienie piersią nie mają wpływu na stan uzębienia. Wynika to chociażby z tego, że aby wyrosło w organizmie matki 3,5 kg mały człowiek to trzeba dostarczyć do organizmu bardzo dużo niezbędnych składników. Poza tym dużą rolę odgrywają kwestie hormonalne. Ale to są kwestie związane z fizjologią ciąży. Największą rolę jednak w całym tym procesie odgrywa sama kobieta i co robi aby cały ten okres przetrwać w jak najlepszym zdrowiu (próchnicę traktujemy jako chorobę bakteryjną twardych tkanek zęba). Największy wpływ na stan naszego uzębienia w tym okresie mają:
1. Dieta - brak wapnia, fosforu powoduje demineralizację twardych tkanek ( nie tylko zębów, ale też kości)
2. Zmęczenie - zasypianie z nie umytymi zębami, podjadanie czegoś na szybko
3. Zmiany hormonalne + stres
Ciąża w żaden sposób nie wpłynęła na wytrzymałość zębów. Przyczyną jest zmiana priorytetów żywieniowych i higienicznych. Najczęściej przyczyną złego stanu zębów po porodzie jest ciągłe podjadanie w ciągu dnia i w nocy bez szczotkowania zębów po jedzeniu. Żadne zęby nie wytrzymają takiej kuracji trwającej 9 miesięcy. Należy jak najszybciej udać się na kompleksowe leczenie.
Białystok leczenie paradontozy
„Białystok leczenie paradontozy”
Po ciąży zęby mogą psuć się szybciej z powodu zmian hormonalnych, niedoborów witamin i minerałów (wapń, witamina D, magnez), a także zwiększonego obciążenia organizmu. Regularnie myj zęby pastą z fluorem, nitkuj je i stosuj płukanki. Zadbaj o dietę bogatą w wapń (nabiał, zielone warzywa), suplementuj witaminę D po konsultacji z lekarzem. Unikaj przekąsek między posiłkami, szczególnie słodkich i kwaśnych. Sprawdzaj poziom witamin i minerałów u lekarza, aby wykluczyć niedobory. Kontroluj stan zdrowia ogólnego – niedoczynność tarczycy, cukrzyca czy inne zaburzenia metaboliczne mogą wpływać na zęby. Regularnie odwiedzaj dentystę co 6 miesięcy i rozważ fluoryzację w gabinecie. Dzięki tym działaniom zmniejszysz ryzyko dalszego psucia się zębów.
Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:
- Czy po ciąży kości zębów mogą być osłabione? – odpowiada Lek. dent. Piotr Puchała
- Co jest przyczyną kruchości zębów? – odpowiada Lek. dent. Magdalena Linca
- Jak leczyć rozchwianie zębów? – odpowiada lek. dent. Tomasz Bigas
- Wapno musujące a wzmocnienie szkliwa zębów – odpowiada Lek. dent. Piotr Puchała
- Co będzie najlepsze dla moich zębów? – odpowiada Lek. dent. Konrad Rutkowski
- Krwawienie z dziąseł po porodzie – odpowiada Lek. dent. Piotr Puchała
- Czy można stosować taką odżywkę podczas karmienia piersią? – odpowiada Redakcja abcZdrowie
- Zęby a ciąża? – odpowiada Redakcja abcZdrowie
- Krwawienie z zębów i dziąseł, zawroty głowy – odpowiada Lek. dent. Konrad Rutkowski
- Lekka niedokrwistość a przyjmowanie żelaza – odpowiada Dr Anna Brinken
artykuły
Ukruszony ząb - przyczyny, leczenie
Ukruszenie zęba zdarza się dość często, taka sytu
Dieta bogata w wapń
Dieta bogata w wapń jest szczególnie ważna u dziec
5 sposobów na mocne zęby - wapń w diecie, higiena jamy ustanej, odpowiednia dieta, zielona herbata
W naszej kulturze przyjęło się powiedzenie, że uśm