Jak leczyć rozchwianie zębów?

Witam. Mam rozchwiane zeby, co robic jak leczyć, zeby nie wypadly?

Witam.
Najważniejsze jest znalezienie przyczyny rozchwiania zębów. Z najczęstszych może to być parodontoza, nieprawidłowe położenie zębów powodujące uraz zgryzowy, braki w uzębieniu powodujące przeciążanie pozostałych zębów. Proszę udać się do stomatologa, by przeanalizować Pana sytuację.

Pozdrawiam,
specjalista chirurgii szczękowo-twarzowej Tomasz Bigas

Przede wszystkim powinien Pan zgłosić się do gabinetu stomatologicznego do periodontologa na konsultację. Na podstawie badania będzie można wdrożyć leczenie.

Najważniejsze jest ustalenie przyczyny rozchwiania, może to być paradontoza w zaawansowanym stadium, choroba okluzyjna zębów, braki w uzębieniu, które mogą powodować przemieszczanie się i ruchomość zębów, a także urazy mechaniczne np. spowodowane upadkiem, uderzeniem itd. Leczenie będzie przyczynowe, czyli jeśli powodem jest paradontoza to periodontolog w zależności od stanu kości może zęby szynować, czyli ustabilizować m.in. za pomocą ligatur (drutów) lub splintów (szyn z żywicy kompozytowej). Można też zastosować prace protetyczne np. mosty. Gdy terapia periodontologiczna dobiegnie końca, rany się zagoją, a ozębna zregeneruje (to ona mocuje ząb w zębodole), to można ściągnąć szyny. Jeśli okaże się za późno na takie działania, można rozważyć choćby sterowaną regenerację tkanek, która odtworzy utracone struktury. Najpierw jednak proszę pilnie zgłosić się do stomatologa, inaczej może Pan całkowicie stracić zęby. Kluczowa jest również w tym przypadku perfekcyjna higiena.

Pozdrawiamy,
https://stankowscy.com.pl/
https://www.facebook.com/badzbystry