Podłużne paski wzdłuż zębów

Witam, zauważyłam na swoich zębach pęknięcia, podłużne cienkie paski wzdłuż górnych jedynek. Dodam, że od ostatnich kilku miesięcy wyrastają mi ósemki, nie wiem czy ma to jakiś związek. Czy jest to coś poważnego? Na wizytę u stomatologa muszę poczekać tydzień, ale chciałabym już przed tym wiedzieć czy jest to coś poważnego?

Witam serdecznie,
Może być wiele różnych przyczyn takich uszkodzeń zębów, od złej diety poczynając, poprzez czynniki genetyczne, a na przeciążeniach zębów kończąc.
Warto sprawdzić, czy zęby nie są starte, bo mogłoby to sugerować mikropęknięcia szkliwa w wyniku zwiększonych sił działających na nasze zęby i problemy w stawie.

Zmiany mogą wynikać z uszkodzenia szkliwa, mechanicznego lub na skutek złych nawyków, przebarwień, odwapnień, ale też ze zgrzytania zębami. Wtedy zęby są starte i ukruszone na krawędziach. Zgrzytanie może wynikać z choroby okluzyjnej zębów, czyli zaburzenia pracy zębów, mięśni żucia i stawów skroniowo-żuchwowych, nie pomaga też stres, który potęguje dolegliwości. Jednym z powodów zaburzeń okluzyjnych mogą być rzeczywiście krzywo wyrzynające się ósemki. W wyniku „nadprogramowego” zęba równowaga sił zostaje zaburzona, często dochodzi do stłoczeń zębów, ich przemieszczania się w łuku i uciskania, co może skutkować przeciążeniem zębów i ich ścieraniem się. Zalecam wykonanie badań diagnostycznych w gabinecie stomatologa, które potwierdzą lub wykluczą te przepuszczenia.

Pozdrawiamy,
https://stankowscy.com.pl/
https://www.facebook.com/badzbystry