Szybkie psucie zębów i rysy na szkliwie a paradontoza

Witam.Mam 20 lat i boję się o swoje zęby.Chodzę do dentysty w miarę regularnie,poniewaz mam drobne ubytki,ktore wymagają leczenia.Niepokoi mnie to,ze zęby są slabe,zóltawe,w szybkim tempie pojawiają sie kolejne "rysy"na szkliwie,ktore swiadczą o prochnicy.Moja stomatolog powiedziala,ze powinno sie to ustabilizowac i w pewnym momencie zęby przestaną się tak szybko psuć.Myślę takze nad inna kwestią-mój tata(55 l.) ma paradontozę.Martwię się,że i mnie dopadnie ta dolegliwosc.Proszę o jakieś porady.
20 LAT ponad rok temu

Dzień dobry,
"rysy" na szkliwie mogą być objawem przeciążenia zębów na skutek np.bruksizmu.Bardzo często wówczas pojawiają się pęknięcia szkliwa.Kolor zębów jest cechą osobniczą ale zależy też od wielu zewnętrznych czynników ( spożywane pokarmy i napoje,odpowiednia higiena jamy ustnej ,leki itp).
Radzę przeprowadzić dokładną diagnostykę,która określi również stopień zagrożenia paradontozą.Proszę rozważyć również zabiegi profilaktyczne i ich odpowiednią częstotliwość.

Witam. Osoby, które mają dużą skłonność do próchnicy powinny przykładać szczególną wagę do higieny jamy ustnej. Przede wszystkim trzeba wyeliminować wszystkie ogniska próchnicze, zdjąć kamień nazębny i wdrożyć prawidłowe nawyki higieniczne. 1.Zęby myjemy minimum 2 razy dziennie, przez co najmniej 3 minuty (ideałem byłoby umyć po każdym jedzeniu) 2.Szczotka najlepiej miękka, niezbyt mocno dociskana ( myje czubek włosia). 3. Ruchy wymiatające lub okrężne ( powierzchni wargowo-policzkowych nie szczotkujemy ruchami "ucho-ucho"). 4. Szczotkujemy wszystkie powierzchnie zębów a szczególnie te trudno dostępne (od strony języka, okolice przy szyjkowe, ostatnie zęby od tyłu) 5.Dokładnie nitkujemy (40% powierzchni zębów jest niedostępne dla szczotki- miejsca styku). 6.Czyścimy język. 7.Płuczemy płynem do płukania. Co do rodzaju past i płynów, ja jestem zwolenniczką past bez fluoru ze względu na jego toksyczność i fakt, że powoduje rozmiękanie zębiny jeśli jest ona odsłonięta. Fluor utwardza tylko szkliwo z zębiną źle się obchodzi.Z naprawdę dobrych preparatów chroniących przed próchnicą poleciłabym Pani zestaw ApaCare. W jego skład wchodzą : ApaCare - pasta do zębów , ApaCare & Repair Gel - który regeneruje uszkodzone szkliwo oraz ApaCare Liquid, który usuwa skutki początkowej fazy powstawania próchnicy (remineralizacja). Niestety zestaw nie należy do najtańszych. Pozdrawiam Krystyna Pikała

Trudno na podstawie takiego opisu postawić diagnozę. Rysy na szkliwie niekoniecznie muszą być próchnicą, mogą to być pęknięcia szkliwa spowodowane przeciążeniem zębów. W takich pęknięciach szybko gromadzi się ciemny osad co sprawia wrażenie próchnicy. Samo nic się nie ustabilizuje, trzeba poprawić higienę i ewentualnie wdrożyć do codziennej profilaktyki dodatkowe elementy. Odnośnie paradontozy to są jak najbardziej skłonności genetyczne, jednak przy odpowiedniej profilaktyce można opóźnić pojawienie się choroby i spowolnić jej przebieg. Konieczna jest konsultacja w gabinecie stomatologicznym i przygotowanie dokładnego planu leczenia.