Prawidłowa pielęgnacja zębów a częste ubytki

Chciałabym zapytać o jakieś skuteczne sposoby wspomagania zębów. Regularnie je myję, stosuję płyn do płukania ust i nić dentystyczną. Niestety bardzo często pojawiają się u mnie jakieś ubytki i zastanawiam się co mogę robić źle? Bardzo proszę o jakieś wskazówki
ponad rok temu

witam,jeśli- mimo stosowania prawidłowej higieny jamy ustnej-pojawiają się nowe ubytki,zalecałabym sprawdzić JAKOSC stosowanych zabiegów higienicznych:na kontroli w gabinecie lub np.w warunkach domowych(również) przy pomocy testu do wybarwiania płytki nazębnej.
Prawidłowe mycie zębów nie jest wcale łatwą sztuką,zdarza się,że zalecam stosowanie szczotki elektrycznej.
Stan zapalny dziąseł ,złogi nazębne,nawisy wypełnień,nieszczelne wypełnienia nie sprzyjają efektywnemu myciu zębów i eliminacji płytki nazębnej.Zalecałabym wizytę kontrolną i instruktażową w gabinecie stomatologicznym

Witam. Osoby, które mają dużą skłonność do próchnicy powinny przykładać szczególną wagę do higieny jamy ustnej.
Przede wszystkim trzeba wyeliminować wszystkie ogniska próchnicze, zdjąć kamień nazębny i wdrożyć prawidłowe nawyki
higieniczne. 1.Zęby myjemy minimum 2 razy dziennie, przez co najmniej 3 minuty (ideałem byłoby umyć po każdym jedzeniu)
2.Szczotka najlepiej miękka, niezbyt mocno dociskana ( myje czubek włosia). 3. Ruchy wymiatające lub okrężne
( powierzchni wargowo-policzkowych nie szczotkujemy ruchami "ucho-ucho"). 4. Szczotkujemy wszystkie powierzchnie zębów
a szczególnie te trudno dostępne (od strony języka, okolice przy szyjkowe, ostatnie zęby od tyłu) 5.Dokładnie nitkujemy
(40% powierzchni zębów jest niedostępne dla szczotki- miejsca styku). 6.Czyścimy język. 7.Płuczemy płynem do płukania.
Co do rodzaju past i płynów, ja jestem zwolenniczką past bez fluoru ze względu na jego toksyczność i fakt,
że powoduje rozmiękanie zębiny jeśli jest ona odsłonięta. Fluor utwardza tylko szkliwo z zębiną źle się obchodzi.
Z naprawdę dobrych preparatów chroniących przed próchnicą poleciłabym Pani zestaw ApaCare. W jego skład wchodzą :
ApaCare - pasta do zębów , ApaCare & Repair Gel - który regeneruje uszkodzone szkliwo oraz ApaCare Liquid, który
usuwa skutki początkowej fazy powstawania próchnicy (remineralizacja). Niestety zestaw nie należy do najtańszych.
Pozdrawiam.
Krystyna Pikała

Bardzo ważna jest technika wykonywanych zabiegów higienizacyjnych oraz czas poświęcony na ich wykonywanie. Nie bez znaczenia jest też rodzaj używanej szczoteczki, pasty, nici i płynu. Proponuję udać się na konsultację do stomatologa który wraz z higienistką krok po kroku przypomni jak prawidłowo dbać o zęby. Ważne jest też przestrzeganie terminów profesjonalnej higienizacji w gabinecie. Zaleca się usuwanie kamienia i osadu raz na 6 miesięcy. Taka wizyta zawsze jest połączona z przypomnieniem zasad prawidłowej domowej higieny.