Kolor szkliwa uzależniony jest od stopnia m.in. uwapnienia jego struktury a co za tym idzie jego przezierności, czyli przepuszczalności. Kolor szkliwu przeziernemu daje zębina prześwitująca spod szkliwa. W Pani przypadku myślę, że nie ma powodów do obaw, bo wiele osób chciałoby mieć białe zęby. Proponowałabym zaopatrzenie się i regularne stosowanie preparatów wzmacniających szkliwo, bo głównym Pani problemem jest podatność na próchnicę.
Pozdrawiam Izabela Sokólska
Witam.
Kolor zębów tak jak kolor skóry, kolor włosów, kolor oczu, jest w pewnym stopniu uwarunkowany genetycznie. Zależy on bowiem głównie od struktury i zabarwienia zębiny czyli tkanki zęba znajdującej się pod szkliwem (szkliwo jest przezroczyste). Fizjologiczna barwa zębów jest wypadkową koloru szkliwa i zębiny i zależy od zawartości w nich wapnia. Zatem rzeczywiście uważa się , że im zęby są bielsze tym słabsze, chociaż z mojego doświadczenia wiem, że najważniejsza jest prawidłowa higiena i to właśnie od niej najbardziej zależy kondycja naszego uzębienia.
Pozdrawiam
Krystyna Pikała
Witam,
na próchnicę zębów ma wpływ kilka czynników - między innymi podatność na tę chorobę która u każdego jest inna, ale na którą mamy wpływ poprzez stosowanie np. fluoryzacji i nie ma reguły że białe zęby psują się łatwiej. Kolor zęba związany jest z budową szkliwa ( barwa przeźroczysta do bialej) oraz zębiny- tkanki pod szkliwem której odcień w głownej mierze wplywa na ostateczny kolor zębów.
Próchnica jest chorobą bakteryjną. Jeśli zęby nie są idealnie wyleczone a jama ustna wolna od próchnicy to cały czas będzie powstawała nowa próchnica. Najważniejsza jest profilaktyka. Samo szczotkowanie zębów pastą z fluorem przynajmniej 3 razy dziennie nie wystarczy. Konieczne jest oczyszczanie przestrzeni między zębami za pomocą nitki dentystycznej oraz szczoteczek międzyzębowych. Zalecany jest też irygator jako uzupełnienie wcześniej podanych metod. Jeżeli występuje podatność na próchnicę należy kilak razy dziennie płukać usta płynami zawierającymi fluor, szczególnie w sytuacjach jak nie jesteśmy w stanie umyć zębów po jedzeniu. Kolor zębów nie ma tutaj znaczenia.
Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:
- Czy kolor kości zęba jest genetyczny? – odpowiada Lek. dent. Krystyna Pikała
- Leczenie początkowej próchnicy zębów – odpowiada Lek. dent. Piotr Puchała
- Co jest przyczyną kruchości zębów? – odpowiada Lek. dent. Magdalena Linca
- Na czym polega uzupełnienie szkliwa na zębach? – odpowiada Lek. dent. Krystyna Pikała
- Zabiegi usuwające małą ilość próchnicy – odpowiada Lek. dent. Krystyna Pikała
- Preparaty na wzmocnienie zębów – odpowiada Lek. dent. Anita Mendrek-Białasiewicz
- Jak skutecznie pozbyć się próchnicy? – odpowiada Lek. Edyta Golonka
- Jaka pasta do zębów przy fluorozie i odwapnieniu szkliwa? – odpowiada Lek. dent. Marta Hryncewicz
- Szybkie psucie zębów i rysy na szkliwie a paradontoza – odpowiada Lek. dent. Magdalena Linca
- Myję zęby, a próchnica na zębach i tak się pojawia – odpowiada Lek. dent. Piotr Puchała
artykuły
Fluoroza zębów - co warto o niej wiedzieć?
Fluoroza to choroba wywołana zbyt dużą zawartością
Próchnica - klasyfikacja, przyczyny, objawy, leczenie, profilaktyka, próchnica a prawidłowa higiena jamy ustnej, próchnica wczesna
Próchnicą nazywamy proces demineralizacji zęba, pr
Ubytki szkliwa - przyczyny, objawy i leczenie szkliwa
Ubytki szkliwa to poważny problem, który dotyka wi