Kolor szkliwa a próchnica zębów

Dzień dobry! Mam białe równe zęby, ale niestety nie są zbyt zdrowe, często się pojawia próchnica. To wszystko przez to, że białe zęby są najsłabsze?Z czym jest związany kolor szkliwa?dziękuję

Pozdrawiam Izabela Sokólska

Witam.
Kolor zębów tak jak kolor skóry, kolor włosów, kolor oczu, jest w pewnym stopniu uwarunkowany genetycznie. Zależy on bowiem głównie od struktury i zabarwienia zębiny czyli tkanki zęba znajdującej się pod szkliwem (szkliwo jest przezroczyste). Fizjologiczna barwa zębów jest wypadkową koloru szkliwa i zębiny i zależy od zawartości w nich wapnia. Zatem rzeczywiście uważa się , że im zęby są bielsze tym słabsze, chociaż z mojego doświadczenia wiem, że najważniejsza jest prawidłowa higiena i to właśnie od niej najbardziej zależy kondycja naszego uzębienia.
Pozdrawiam
Krystyna Pikała

Witam,
na próchnicę zębów ma wpływ kilka czynników - między innymi podatność na tę chorobę która u każdego jest inna, ale na którą mamy wpływ poprzez stosowanie np. fluoryzacji i nie ma reguły że białe zęby psują się łatwiej. Kolor zęba związany jest z budową szkliwa ( barwa przeźroczysta do bialej) oraz zębiny- tkanki pod szkliwem której odcień w głownej mierze wplywa na ostateczny kolor zębów.

Próchnica jest chorobą bakteryjną. Jeśli zęby nie są idealnie wyleczone a jama ustna wolna od próchnicy to cały czas będzie powstawała nowa próchnica. Najważniejsza jest profilaktyka. Samo szczotkowanie zębów pastą z fluorem przynajmniej 3 razy dziennie nie wystarczy. Konieczne jest oczyszczanie przestrzeni między zębami za pomocą nitki dentystycznej oraz szczoteczek międzyzębowych. Zalecany jest też irygator jako uzupełnienie wcześniej podanych metod. Jeżeli występuje podatność na próchnicę należy kilak razy dziennie płukać usta płynami zawierającymi fluor, szczególnie w sytuacjach jak nie jesteśmy w stanie umyć zębów po jedzeniu. Kolor zębów nie ma tutaj znaczenia.