Słabe zęby i nowe ubytki

Dzień dobry. Moim problemem są bardzo słabe zęby. Dentystę odwiedzam dosyć często bo ok 10 razy w roku. Każda wizyta kończy się plombowaniem albo leczeniem kanałowym oraz dowiaduję się o coraz to nowszych ubytkach. Ubytki oczywiście zauważam też często sama. Dodatkowo mam kwasową erozję szkliwa. Staram się bardzo dbać o higienę jamy ustnej, ale wszystkie moje starania zawodzą. Chciałabym się dowiedzieć co mogę zrobić aby moje zęby były mocniejsze i mniej się psuły.

Dzień dobry,
rzeczywiście zmaga się Pani z poważnym problemem. Najważniejsze jest, żeby wyleczyć wszystkie ubytki. Jamal ustna musi być zupełnie wolna od próchnicy. Dopiero wtedy zmniejszmy ilość bakterii, którymi mogą zarażać się kolejne zęby. Kolejna rzecz to bardzo dokładna higiena co oznacza nie tylko mycie zębów bez zbytniego nacisku, po każdym posiłku, ale również używanie nitki do czyszczenia przestrzeni międzyzębowych, a także płynów do płukania wzmacniających szkliwo np. Elmex sensitiv.
No i oczywiście dieta: należy się zdrowo odżywiać, warzywa, nabiał, produkty pełnoziarniste, natomiast unikać produktów z białej mąki i cukru, lepkich i kwaśnych owoców, słodkich napoi. Proszę sprawdzić swoje nawyki żywieniowe, może bardzo Pani dba o zęby, a tymczasem lubi Pani pić coca colę, albo herbatę z cytryną i cukrem? Wiem, że to jest trudne, ale na pewno uda się Pani opanować sytuację.
Do wzmocnienia zębów można używać też preparatów takich jak elmex żel albo tooth mousse. Pozdrawiam i życzę powodzenia.

Dzień dobry,

być może warto byłoby rozważyć u Pani stosowanie past ze zwiększoną zawartością fluoru, albo preparatu Tooth-Mousse, które mają za zadanie wzmocnić szkliwo zębów. Konieczne jest dokładne szczotkowanie zębów, stosowanie preparatów, które wybarwiają zalegającą płytkę nazębną, nitkowanie przestrzeni międzyzębowych, warto stosować również irygatory i szczoteczki do czyszczenia języka. W przypadku kwasowej erozji szkliwa bardzo ważna jest zmiana diety i unikanie kwaśnych pokarmów i napojów.

Wskazane mogą też być regularne wizyty profilaktyczne - usuwanie kamienia nazębnego, piaskowanie (usuwanie osadów), polerowanie zębów. Dzięki temu zmniejsza się ilość płytki nazębnej, a tym samym ilość bakterii, które powodują próchnicę.

Część gabinetów stomatologicznych ma w swojej ofercie wypełnienia glassjonomerowe, które dodatkowo uwalniają fluor, co pomaga zapobiec dalszemu rozwojowi próchnicy.