Czy w tej sytuacji próchnica się rozwija?

Witam, dużo czytałam że od długiego całowania można zarazić się próchnicą. Jeśli osoba z którą się całuje załóżmy by ją miała, to ja automatycznie też zacznę mieć, czy jeśli sama dbam o zęby, myje regularnie to próchnica się wtedy nie rozwinie?

Bakterie są obecne również w ślinie, stąd mogą zostać przekazane dziecku już bardzo wcześnie przez matkę (np. przez oblizanie łyżeczki). Również całowanie wpływa na przekazanie bakterii.

Przy dobrej i regularnej higienie jamy ustnej zmniejszamy ryzyko rozwoju próchnicy przez usuwanie płytki nazębnej z bakteriami, ale nie redukuje to nigdy ryzyka powstania próchnicy do zera.