Czy choroby oraz słabsze szkliwo zębów jest dziedziczne?

Witam. Mam 20 lat i spory problem z zębami. Na większości jest próchnica, trzy zostały już wyrwane, jeszcze 4 czekają do wyrwania. Staram się dbać o zęby, myje je 2 x dziennie, nie pije napojów gazowanych, unikam cukru a mimo to moje zęby są w katastrofalnym stanie... Leczę je u dentysty ale na NFZ nie wiele da się zrobić a na prywatne leczenie mnie nie stać.. Moja mama straciła zęby w wieku 30 lat, wszystkie, nosi sztuczna szczękę, czy w związku z tym taka sama przyszłość czeka mnie? czy choroby oraz słabsze szkliwo zębów jest dziedziczne? Co robić żeby ratować zęby i jakie są ewentualne koszty implantow?

Uwarunkowania genetyczne nie są bez znaczenia.Wskazana wizyta konsultacyjna w wybranym gabinecie i omówienie swojego problemu.NFZ nie refunduje leczenia implantologicznego.

Próchnica to bakteryjna choroba zakaźna, nie jest chorobą dziedziczną, natomiast rzeczywiście możemy odziedziczyć tendencję do częstszego jej występowania. Sam rozwój próchnicy jest złożony i zależny od wielu czynników m.in. higieny jamy ustnej, czynników środowiskowych, nawyków żywieniowych, unikalnej mikroflory jamy ustnej, statusu społeczno-ekonomicznego, a także w jakiejś mierze – czynników genetycznych. Dlatego ciężko znaleźć konkretną przyczynę. Od uwarunkowań genetycznych może zależeć np. stan szkliwa zębowego, co ma duże znaczenie w procesie rozwoju próchnicy. Dlatego niektórzy z nas mają bardziej podatne na ubytki szkliwo niż inni, np. porowate, mniej gładkie. Im mniej zmineralizowane szkliwo, tym większa skłonność do ubytków czy przebarwień. W profilaktyce próchnicy istotną rolę pewni fluor, dlatego warto stosować pasty, specjalne żele czy płyny z większą jego zawartością.

Pozdrawiamy, stankowscybialach.pl, badzbystry.pl