Czy jest możliwe, że 5 lat po badaniu rozwinął się nowotwór?
Witam , w wieku 13 lat miałam wystające brodawki , co jakiś czas mi się to zmieniało np . Jedna brodawka była wciągnięta druga wypukła itd. Ponad 2 lata temu obydwie brodawki mi "wpadły" ( mam je wklęsłe do teraz)a teraz po 2 latach pojawiły się bóle na piersiach ( w okolicy pachy) czy mogą to być zmiany nowotworowe? Dodam iż w wieku 13 lat miałam USG piersi i wszystko było dobrze . Czy jest możliwe że 5 lat po badaniu rozwinął się nowotwór?

KOBIETA, 18 LAT ponad rok temu
Redakcja abcZdrowie
98 poziom zaufania
Dzień dobry,
niestety badanie wykonane 5 lat temu nie wyklucza pojawienia się nowotworu w przeciągu tak długiego czasu. Rak piersi jest nowotworem, który rozwija się stosunkowo długo, ale USG piersi robione co 5 lat nie daje gwarancji pełnego zdrowia, dlatego np. u kobiet starszych zaleca się wykonywać je co 2 lata. Wpadnięcie lub uwypuklenie się brodawek, które nie jest nagłe, niekoniecznie ma związek z rozwojem nowotworu. Niepokojące mogą być jednak dolegliwości bólowe, które się u Pani pojawiły, a w związku z nimi zaleca się zrobienie kontrolnego USG i ewentualnie mammografii. Dodatkowo warto samodzielnie wykonywać minimum raz na miesiąc badanie palpacyjne, tj. dotykać piersi w celu wykrycia ewentualnych zgrubień/guzków.
Zachęcamy także do zapoznania się z artykułami o podobnej tematyce:
https://portal.abczdrowie.pl/biustonosz-ktory-wykrywa-nowotwor-piersi
https://portal.abczdrowie.pl/bol-piersi
https://portal.abczdrowie.pl/rak-zapalny-piersi-grozny-i-dynamiczny-nowotwor
https://portal.abczdrowie.pl/profilaktyka-nowotworow-piersi-wideo
https://portal.abczdrowie.pl/badania-mammograficzne-prowadza-do-niepotrzebnego-leczenia-niektorych-nowotworow-piersi