Czy objawy stłuczenia stopy same ustąpią?

Tydzień temu miałem wypadek na schodach,potknąłem się i wygiąłem stopę.Wizyta na sor i rozpoznanie jako "stłuczenia nieokreślonych częsci i uraz kości stępu stopy lewej".Stopa w szyne na tydzien i 2 tygodnie nie nadwyrężać.Stopa mnie jeszcze trochę boli w różnych miejscach ale słyszałem ze to mi po paru tygodniach przejdzie.Uraz był po zewnętrznej stronie.Tylko często po wewnętrzenej trochę poniżej kostki mam takie uczucie pulsowania i mrowienia w kierunku dużego palca.Teraz doszło już mrowienie od kostki po kolano i jest to dosyć irytujące.Czytałem gdzieś że to nerw i to mi przejdzie.Po wypiciu przepisanego mi nimesilu na sorze mrowienie jest mniejsze ale w dalszym ciągu jest.Zaczeło się jak siadłem normalnie na krześle na jakąś godzine,wcześniej trzymałem noge na pufie by było lepsze krążenie.Przejdzie to samo czy konieczna będzie wizyta u ortopedy? Na wizycie u rodzinnego po przedłużenie na drugi tydzień L4 powiedzieli mi że to normalne.Tylko dziś to było zdecydowanie częstsze i bardzo niekomfortowe.

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

w sytuacji, którą Pan opisuje dwa czynniki wydają się istotne, po pierwsze czas, który należy przeznaczyć na okres gojenia się stopy i wychodzenia z urazu. Z tego co Pan opisuje, uraz jest jeszcze stosunkowo "świeży", dlatego dolegliwości, które Pan przeżywa najprawdopodobniej są normalne. Może Pan je niwelować przez okłady, a także nienadwyrężanie chorej kończyny. Po drugie: "uraz stępu kości lewej" to sytuacja, która wymaga czujnej obserwacji, ponieważ niewyleczony może w mieć w przyszłości nieprzyjemne powikłania. Pomysł, by umówić się do ortopedy jest jak najbardziej słuszny, zwłaszcza, że w Pana sytuacji może być wskazana rehabilitacja, którą powinien zlecić lekarz. Dolegliwości bólowe, mrowienie powinno powoli ustępować, jeśli to nie natępuje wizyta u specjalisty jest konieczna. Proszę sobie też pomóc minimalizując na tym etapie aktywność fizyczną, warto także zadbać o komfortowe obuwie, które będzie chorą stopę odpowiednio zabezpieczać. Pod poniższymi linkami znajdzie Pan artkuły, a w nich informacje o postępowaniu przy podobnych dolegliwościach. Życzymy zdrowia.

https://portal.abczdrowie.pl/stluczenia

https://portal.abczdrowie.pl/bol-srodstopia-bol-kosci-deformacje-ucisk-na-nerw-inne-przyczyny-leczenie

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/mrowienie-i-dretwienie-w-nodze-po-urazie

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.