Czy OCD może być spowodowane brakiem serotoniny?

jak poznać czy osobie z ocd i depresją na skutek niej brakuje akurat serotoniny i że SSRI pomogą?.Na wielu ludzi nie działają te leki i są lekooporni,stąd pytanie dlaczego?.Ja nie mam niedoborów witaminowych,jem omege i tak,ale mam duży apetyt na słodkie

Witam!
Serotonina jest uważana za sztandarowy neuroprzekaźnik odpowiedzialny za nastrój, ale jak wiemy z doświadczenia, często skuteczniejsze bywają blokery wychwytu zwrotnego różnych neuroprzekaźników. Trafiają się osoby całkowicie lekooporne, wówczas pozostają nam metody poza farmakologiczne. Skupiamy się na różnych psychoterapiach, może dlatego, że w porównaniu do aparatury są tańsze, ale czy skuteczne? Neuroprzekaźniki sprawiają wrażenie naczyń połączonych - spadek jednego powinien dawać wzrost innego lub innych. I dlatego nie jest pewne czy podawany leczy, czy poprawę raczej daje wzrost innych. Duże znaczenie należy oddać metodom stymulacyjnym i implantom, ale zostają one jeszcze traktowane jako eksperymenty medyczne. We Wrocławiu ruszył program implantów wszczepianych w depresjach i być może będzie rozszerzenie. Zajmują się tym psychiatrzy i neurochirurdzy uniwersyteccy i do nich należy kierować swe kroki.
Pozdrawiam
W. Łuczkowski.

Dzień Dobry Pani,

Zapraszam Panią do bezpośredniego skonsultowania Pani pytania z lekarzem prowadzącym Panią.

Życzę Pani tylko dobrego nastroju,
Irena mielnik-Madej