Witam, niestety najlepszą i popartą badaniami metodą radzenia sobie z zaburzeniami obsesyjno -kompulsyjnymi jest psychoterapia. Leczenie farmakologiczne polega na obniżaniu napięcia, które spowodowane jest sposobem, w jaki Pani rozumie otaczająca rzeczywistość i trudnością w radzeniu sobie z nią. Można je stosować pomocniczo w psychoterapii, ale czy jest taka potrzeba decyduje psychiatra i psychoterapeuta. Rozumiem, że jest Pani w trudnej sytuacji życiowej i finansowej, a brak czasu nie sprzyja znalezieniu przestrzeni, aby zająć się sobą, ale zachęcałabym jednak do konsultacji z psychoterapeutą. Są placówki, gdzie może Pani skorzystać z pomocy nieodpłatnie tj. Poradnie Zdrowia Psychicznego, Ośrodku Opta w Warszawie. Pozdrawiam
Pierwszym rozwiązaniem jest psychoterapia. W lekkiej postaci zespołu natręctw łączna ilość czasu spędzona na realizowaniu przymusu myśli lub czynności natrętnych nie przekracza 1 godziny w ciągu dnia. Taka ilość natręctw zwykle nie zaburza funkcjonowania człowieka, ale daje wyraźny dyskomfort psychiczny. Występują też często inne, również nienasilone objawy nerwicowe: lęk, zamartwiania, kołatania serca, dławienia w gardle lub duszności w klatce piersiowej, drażliwość i in. U osób z nienasiloną postacią zespołu natręctw a także u dzieci, pierwszą metodą leczenia jest psychoterapia poznawczo – behawioralna.
Natomiast osoby z nasiloną postacią zespołu natręctw wymagają leczenia farmakologicznego.
Ponieważ zespołowi natręctw może towarzyszyć depresja, wysoki poziom lęku oraz bezsenność, a także ze względu na dziwaczny charakter niektórych myśli natrętnych, stosujemy też leki o innych mechanizmach działania – przede wszystkim neuroleptyki. Neuroleptyki z natury są lekami przeciwpsychotycznymi, stosowanymi przede wszystkim w leczeniu schizofrenii. Jednak w małych dawkach mają działanie uspokajające, przeciwlękowe, przeciwdepresyjne lub stabilizujące nastrój oraz nasenne. W leczeniu zespołów natręctw wykorzystuje się głównie ich zdolność do osłabiania myśli obsesyjnych – szczególnie o treściach dziwacznych lub zagrażających.
Skuteczne leczenie zespołu natręctw jest długie i powinno trwać 2 lata od uzyskania poprawy.
Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:
- Jak leczyć kompulsje przy OCD? – odpowiada Mgr Magdalena Golicz
- Co oznacza depresja umiarkowana od nerwicy natręctw? – odpowiada Lek. Wiesław Łuczkowski
- Jak skutecznie leczyć OCD i depresję? – odpowiada Lek. Wiesław Łuczkowski
- Co znaczy bezsenność przy GAC i OCD? – odpowiada Mgr Bożena Waluś
- Czym się różni OCD od dystymii? – odpowiada Mgr Monika Wróbel
- Jak wyleczyć się z OCD? – odpowiada Mgr Agnieszka Galas - Konsor
- Jak walczyć z natrętnymi myślami, że zrobię synkowi krzywdę? – odpowiada Mgr Arleta Balcerek
- Jak się pozbyć takich natrętnych myśli? – odpowiada Mgr Bożena Waluś
- Jak skutecznie leczyć nerwicę natręctw u 38-latka? – odpowiada Mgr Bożena Waluś
- Jak skutecznie leczyć zaburzenie OCD? – odpowiada Lek. Karol Gołębiewski