Czy omany wzrokowe to początek choroby psychicznej?

Mój narzeczony miał kilka dni temu omamy. W ciągu dwóch nocy zdarzyło mu się ze się obudził i widział (wydawało mu się, ale dla niego było to jak rzeczywistość), jak ja leżę obok niego i korzystając z okazji, że on śpi, czatuję z kimś (domniemywał, że z jakimś mężczyzną). Po pierwszej nocy nic mi nie powiedział. A ja nawet nie zauważyłam, aby coś zmieniło się w jego zachowaniu. Przy drugim takim nocnym przywidzeniu - po około 2-3 godz. (twierdzi, że tyle czasu mogło minąć) obudził mnie. Był bardzo zdenerwowany, nakręcał się przez ten cały czas, że go zdradzam. Mimo zdenerwowania nie był agresywny, ale serce mu biło bardzo szybko i mocno, że sam się przestraszył i chyba tylko dlatego mnie obudził. Ja w pierwszej chwili chciałam wzywać karetkę, bo w ogóle nie wiedziałam o co chodzi. Dopóki go nie przekonałam, że to co "widział" nie było prawdą, patrzył na mnie bardzo zdziwiony, zaskoczony, jakby trochę przestraszony, w zasadzie po raz widziałam, żeby tak patrzył. Wysyłam go do neurologa, aby sprawdzić przyczynę. Ale może tu ktoś będzie mógł mi powiedzieć, czy może to być związane z jakąś chorobą psychiczną (tfu, tfu)? W chwili obecnej mamy dużo stresów (praca, remont mieszkania, przeprowadzka i zbliżający się ślub...). Proszę o poradę...

KOBIETA ponad rok temu

Witam!

Niestety problemu Pani partnera nie da się zdiagnozować przez Internet na podstawie krótkiego opisu. W takim przypadku wymagana jest bezpośrednia konsultacja z lekarzem psychiatrą oraz psychologiem. Problem, z jakim boryka się partner nie musi być zaburzeniem psychicznym, może być natomiast wywołany silnymi emocjami i przeżyciami w ostatnim czasie. Neurolog może sprawdzić, czy nie ma zmian organicznych układu nerwowego. Dlatego należałoby również zgłosić się do lekarza psychiatry i psychologa, ponieważ problem może mieć podłoże psychiczne. Warto, by partner skonsultował się ze specjalistami, ponieważ w ten sposób dowie się, czym spowodowane są niepokojące zachowania i objawy. Konsultacja specjalistyczna to także możliwość dopasowania metod pomocy (leczenia w razie potrzeby) odpowiednich dla potrzeb Pani partnera.

Pozdrawiam