Czy opisana sytuacja wskazuje na konieczność wykonania spirometrii?

Witam Mam 35 lat . 8 lat temu rzuciłam palenie, ponieważ złe się czułam . Codzienny poranny kaszel z odkrztuszaniem wydzieliny, duszności , mala tolerancja na wysiłek , ucisk w klatce piersiowej Nigdy nie badałam się u pulmonologa , tylko u kardiologa który stwierdził ze oprócz tachykardi wszystko jest w porządku Po 8 latach od niepalenia kaszel ustąpił Czasami tylko pokasłuje , ale nadal odczuwam ucisk w klatce i szybko się mecze Czy powinnam wykonać spirometrie i czy prawdopodobne jest, ze mam POCHP? Paliłam przez 10 lat około 10 -12 papierosów dziennie Pozdrawiam Anna

Lek. Michał Lenard

Tak, jak najbardziej warto wykonać spirometrię, która wyjaśni, czy choruje Pani na POChP. Trudno jest określić, jak duże jest prawdopodobieństwo choroby, u niektórych palaczy nie pojawi się przez całe życie, u innych może rozwinąć się już po kilku latach. Pozdrawiam!