Czy opuchlizna wywołała przemieszczanie zębów?

Dzien dobry Tydzień temu wypadek w którym ucierpiały dolne zęby , dziąsła lekko przecięte i zęby dolne jakby sie przesunęły ale po jakies godzinie wszystko zaczelo wracac do normy , pojechalem na pogotowie dentystyczne gdzie zostało wszystko dobrze dokaldnie przebadane. Test żywotności okazal sie negatywny, ale zostałem poinformowany ze to przez wstrząs i mam za miesiac powtórzyć badanie . Moje pytanie jest czy to przemieszczenie zębów moze byc spowodowane przez np spuchnięte dziąsło? skoro nie mailem szanowanych zębów , nei wykazują zwiększonej ruchomości , sa troche jeszcze tkliwe ale z dnia na dzien coraz mniej , w ogole mnie bolały , dziekuje za kazda rade
MĘŻCZYZNA, 39 LAT 11 miesięcy temu

Redakcja abcZdrowie

Witamy serdecznie,

spuchnięte dziąsło po wypadku może wpływać na położenie zębów. Jeśli dziąsło jest opuchnięte, może prowadzić do przemieszczenia zębów w wyniku nacisku i zmiany w strukturze tkanki dziąsłowej. Jednakże, aby móc dokładnie ocenić Pana sytuację, warto skonsultować się ze stomatologiem.

W przypadku wypadków, wstrząs lub uraz może wpływać na żywotność zębów. Jeśli test żywotności był negatywny, może to oznaczać, że zęby nie mają obecnie wystarczającego unaczynienia, ale w miarę czasu sytuacja może ulec poprawie.

Proszę kontrolować stan swojego zdrowia, w razie pogorszenia objawów, należy udać się do stomatologa.

Więcej informacji na podany temat można znaleźć w treściach, do których odsyłam w linku poniżej:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/na-czym-polega-badanie-zywotnosci-zebow

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

Jeśli doświadczyłeś wypadku, w którym ucierpiały dolne zęby i dziąsła, istnieje szansa, że przemieszczenie zębów może być spowodowane przez spuchnięte dziąsło. W przypadku urazu w obrębie jamy ustnej, może wystąpić obrzęk i podrażnienie tkanek, w tym dziąseł. To może prowadzić do tymczasowego przemieszczenia zębów.

Jednak ważne jest, aby powtórzyć badanie żywotności zębów po okresie około miesiąca, jak zalecił dentysta na pogotowiu dentystycznym. To pomoże dokładniej ocenić stan zębów i potwierdzić, czy są one zdrowe i odpowiednio unieruchomione.

W międzyczasie, zalecam zachowanie ostrożności i unikanie dalszych urazów w okolicy jamy ustnej. Staraj się unikać jedzenia twardych lub klejących się pokarmów, które mogą powodować dodatkowe obciążenie dla zębów i dziąseł. Ważne jest również utrzymanie dobrej higieny jamy ustnej, szczotkowanie zębów delikatnie i używanie miękkiej szczoteczki do zębów.

Jeśli masz jakiekolwiek niepokojące objawy, takie jak zwiększona ruchomość zębów, silny ból lub niepokój, skonsultuj się z lekarzem stomatologiem. Będzie on w stanie przeprowadzić dokładne badanie i udzielić Ci właściwej opieki i porady.

Usuwanie ósemki Białystok