Czy osoba chora na wrzodziejące zapalenie jelita grubego musi przestrzegać diety lekkostrawnej?

Czy osoba która choruje na wrzodziejące zapalenie jelita grubego ( chora jest odbytnica i esica) i musi przestrzegać diety lekkostrawnej oraz spożywać pokarmy chude: wędliny, chude twarogi, unikać smażenia, tłuszczu a czy może np stosować olej lniany lub oliwę z oliwek jako dodatek do żywności ? czy powinna np ograniczyć też w swojej diecie białko głównie mięso chude sery,jaja, jogurty? Piję codziennie jogurty pro biotyczne czy w przypadku NZJ jest to postępowanie właściwe Czy ograniczyć

Mgr Monika Frank Dietetyk, Poznań

Dzień dobry!
Poszczególne osoby w różny sposób reagują na składniki pokarmu, dlatego najważniejsze obserwowanie reakcji organizmu i zindywidualizowanie diety, by sprzyjała zdrowiu i pozytywnie wpływała na samopoczucie. U części chorych spożywanie olejów roślinnych powoduje biegunkę tłuszczową – w takich przypadkach należy ich unikać. Postępuje Pani właściwie trzymając się zasad diety lekkostrawnej. Taki sposób żywienia ogranicza ilość spożywanego błonnika, dlatego jego źródeł należy szukać w młodych delikatnych warzywach i dojrzałych owocach. Proszę ograniczać obserwować reakcję organizmu po spożyciu warzyw wzdymających (np. kalafior, kapusta, brokuł, fasola in.). Powinna Pani unikać także owoców z drobnymi pestkami (np. truskawki, maliny, poziomki i in.) oraz orzechów i migdałów – produkty te mogą podrażniać śluzówkę jelita. Jak Pani wspomniała wskazane jest unikanie smażenia. Można piec, gotować (najlepiej na parze), trzeć, miksować itp. Spożywanie jogurtów probiotycznych jest wskazane, ale konieczne może okazać się sięganie po leki ze szczepami probiotycznymi, o czym powinien zdecydować lekarz. Właściwa dieta z pewnością dobrze wpłynie na Pani samopoczucie.
Odpowiedź dla Ciebie opracował zespół poradni Mój Dietetyk w Poznaniu. Zachęcamy do skorzystania z indywidualnej porady żywieniowej (w gabinecie stacjonarnym lub online), w ramach której dietetyk przygotuje dietę dostosowaną do stanu zdrowia i trybu życia.

Zapraszamy do kontaktu, istnieje możliwość skorzystania również z porady on-line – bez wychodzenia z domu!

Pozdrawiam serdecznie!
Monika Frank, Dietetyk
www.poznan.mojdietetyk.pl
poznan@mojdietetyk.pl
tel. 696 884 351

Warto przeczytać również:
Czy jogurt jest probiotykiem?
http://www.mojdietetyk.pl/artykuly/czy-jogurt-jest-probiotykiem.html?c=9