Czy osoby o jasnej karnacji mogą się opalać?

Mam bardzo jasną karnację, włosy ciemny blond (W dzieciństwie miałem prawie białe, tak jasne), niebieskie oczy i piegi na całej twarzy oraz trochę na ramionach. Słońce mnie zawsze za pierwszym razem, gdy mocniej się opalę - oparza, po czym po tygodniu już mogę kontynuować opalanie i wtedy zaczynam z tego pułapu już brązowego - nie białego i jest dobrze. Czy to jest bezpieczne w moim przypadku? Czy osoby o jasnej karnacji i takiej tendencji mogą w lecie całymi dniami się opalać np.?

Nie ma czegoś takiego jak bezpieczne opalanie. Promieniowanie nadfioletowe zwiększa prawdopodobieństwo powstania czerniaka i raka skóry oraz przyspiesza jej starzenie. Im więcej barwnika, im ciemniejsza karnacja, tym ochrona lepsza, im jaśniejsza skóra, tym gorzej. Narażenie na nowotwory rośnie najbardziej po oparzeniach. Najbezpieczniej nie opalać się i używać kremów z filtrem UV o wysokich numerach.

Najlepiej do opalania zastosować kremy z filtrem spf50, należy pamiętać aby je dokładać w ciągu dnia. Najlepiej korzystać również ze słońca w godzinach porannych i popołudniowych unikac godzin, kiedy jest największe nasłonecznienie. Można również ciało chronić poprzez ubranie odpowiedniej odzieży , która również osłoni ciało.