Czy ostra biegunka zaburza działanie antykoncepcji?

Mam 39, lat od dawna biorę leki antykoncepcyjne. W niedzielę około 14 wystąpiła ostra biegunka (kilka razy w ciągu godziny) o 20-30 przyjęłam lek o 3 w nocy znów się powtórzyła wodnista biegunka. Tak powtarzało się przez 4 dni. Nie pominęłam żadnej tabletki. Biegunka wystąpiła przy 15 tabletce. Czy mogę być spokojna i czy powinnam robić przerwę? Bardzo dziękuję za odpowiedź!

KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie!

Ostra biegunka występująca w przeciągu 3-4 godzin od zażycia tabletki może zmniejszyć jej wchłanianie i to z kolei wpłynąć na skuteczność preparatu. W trakcie kilkudniowego nieżytu układu pokarmowego wskazane jest stosowanie dodatkowych metod zabezpieczenia.

W obecnej sytuacji może Pani dokończyć dany blister, zrobić 7dniową przerwę, a  następnie kontynuować przyjmowanie tabletek wg schematu.

Dla wykluczenia ewentualnej ciąży wskazane jest wykonanie testu ciążowego przed rozpoczęciem nowego opakowania.

Pozdrawiam