Czy otyłość lub niewygodny materac mogą powodować problemy z kręgosłupem?

Chciałabym się zapytać czy otyłość lub niewygodny materac mogą powodować problemy z kręgosłupem zarówno na odcinku szyjnym jak i lędźwiowym? Czy te czynniki mogą powodować mrowienia zarówno dłoni i stóp? Czy problemy z kręgosłupem mogą powodować napięcie mięśni np. pośladków czy ud?

Witam!
Otyłość, czyli nosimy nadmiar kilogramów (niepotrzebny balast), tym samym przeciążamy stawy, kręgosłup,całe "zawieszenie i serce. Nadwaga sprzyja tworzeniu się zwyrodnień! Problemy z odcinkiem L-S kręgosłupa dają dolegliwości poniżej tej "wysokości", Jeżeli idzie o kk. górne są raczej związane z odcinkiem szyjnym. To były takie dywagacje teoretyczne. Praktycznie: należy wykonać odpowiednie badania obrazowe (RM) i w zależności od wyników podjąć odpowiednie leczenie u neurologa lub neurochirurga.
Z poważaniem
W. Łuczkowski.

Nadmierna ilość tkanki tłuszczowej zdecydowanie obciąża kręgosłup. Zbytnie obciążenie jest widoczne podczas codziennie wykonywanych prostych ruchów takich hak chodzenie, wstawanie czy siadanie. Ujawnia się również podczas przenoszenia ciężkich przedmiotów. Nadwaga może doprowadzić do nieodwracalnych zmian w strukturze kręgosłupa i ogólnie w funkcjonowaniu aparatu mięśniowo-szkieletowego. Otyłość może skutkować skrzywieniami kręgosłupa, rozciągnięciem jak i przykurczem mięśni oraz uszkodzeniem krążków międzykręgowych, czyli bliżej nam znanych dysków.

Jeśli występuje nadwaga, osoba taka bardzo często odczuwa dolegliwości bólowe w okolicy pleców i pośladków, które mogą promieniować do jednej z nóg. Pojawienie się takich dolegliwości to sygnał, że trzeba jak najszybciej zgłosić się do ortopedy bądź neurologa, bowiem zaniedbanie takich objawów może prowadzić do poważnych schorzeń, a w najgorszych przypadkach będzie wymagało interwencji chirurgicznej. Pierwsze co powinnyśmy zrobić przy nadwadze to oczywiście rozpocząć od odchudzania. Warto w tym celu wybrać się do specjalisty, który nie tylko pomoże ułożyć skuteczną dietę.

Pozdrawiam serdecznie,
Paulina Roziewska
proziewska@gmail.com
http://dietetyka-medyczna.pl/