Czy padaczka pojawiła się na skutek upadku?

Dzień dobry, Otóż od 16 roku życia zdjagnozowano u mnie padaczkę, najprawdopodobniej genetyczna, ale w rodzinie nikt na nią nie chorował. Jak byłam mala to spadłam ze schodów, dosyć mocno rozbiłam sobie głowę i zastanawia mnie czy to nie jest przyczyną? Mogło ujawnić się po tylu latach? Bo w rodzinie nikt na to nie chorował.
KOBIETA, 22 LAT 3 miesiące temu

Redakcja abcZdrowie

Witamy serdecznie,

padaczka to złożone zaburzenie neurologiczne, które może mieć różne przyczyny, w tym czynniki genetyczne, urazy głowy, udary, oraz pewne zaburzenia rozwojowe mózgu. Choć w Pani przypadku padaczka została zdiagnozowana jako prawdopodobnie genetyczna, to fakt, że nikt inny w Twojej rodzinie na nią nie choruje, może rodzić pytania.

Urazy głowy, zwłaszcza te poważne, mogą zwiększać ryzyko rozwoju padaczki, nazywanej w takich przypadkach padaczką pourazową. Może się ona ujawnić zarówno bezpośrednio po urazie, jak i po pewnym czasie, nawet po kilku latach.

Jeśli ma Pani obawy, że to uraz głowy z dzieciństwa mógł przyczynić się do rozwoju padaczki, warto omówić te kwestie z neurologiem. Lekarz może zasugerować wykonanie dodatkowych badań, takich jak rezonans magnetyczny głowy, aby ocenić obecność ewentualnych zmian w mózgu, które mogłyby być związane z padaczką. Dokładna diagnoza przyczyny padaczki jest ważna dla dobrego doboru terapii i zrozumienia samego zaburzenia.

Więcej informacji na podany temat można znaleźć w treściach, do których odsyłam poniżej:

https://portal.abczdrowie.pl/padaczka

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.