Czy padaczka ma związek w uderzeniem w glowę?

Witam. Mam pytanie i bardzo bym prosiła o odpowiedź. Syn po upadku w przedszkolu głową do tyłu na płytki w łazience doznał wstrząsu mózgu . Po roku pojawiła się padaczka. Czy ta padaczka może mieć związek z tym upadkiem ? a jeżeli tak to czy można to w jakiś sposób udowodnić ?

Padaczkę pourazową możemy rozpoznać w przypadku wystąpienia co najmniej dwu napadów padaczkowych, po upływie co najmniej tygodnia od urazu głowy u osoby, która nigdy wcześniej nie miała napadu padaczkowego i ma wykluczone inne przyczyny drgawek.
Ok. 90% przypadków pourazowej padaczki jest rozpoznawane w 2 lata po urazie głowy. Im dłuższy okres bez napadów, tym mniejsze ryzyko wystąpienia padaczki.
Ryzyko wystąpienia padaczki po urazie u dzieci wynosi ok. 10%.

Rozpoznanie padaczki pourazowej jest najpewniejsze, kiedy lekarz może bezpośrednio zaobserwować napad padaczkowy oraz posiada udokumentowane informacje na temat urazu (np.karta wypisowa).

W przypadku Pani syna, padaczka najprawdopodobniej ma związek z uraziem przy spełnieniu warunków jw (uraz musi być udokumentowany).