Pani Łucjo!
Uważa się, że zaburzenia depresyjne występują u ok. 20-50% chorych na padaczkę. Depresja może mieć różny stopień nasilenia.
Ryzyko wystapienia depresji oraz jej nawrotów jest zależne od wielu czynników. Należy do nich np. umiejscowienie ogniska padaczkowego w mózgu (większe ryzyko dotyczy osób z ogniskiem w lewej półkuli), charakteru napadów, czynników psychologicznych, sytuacji życiowej chorego, możliwości uzyskania wsparcia ze strony osób bliskich.
W leczeniu depresji zaleca się przede wszystkim psychoterapię. W leczeniu farmakologicznym należy wziąć pod uwagę wpływ leku przeciwdepresyjnego na próg drgawkowy, interakcję z lekami przeciwdepresyjnymi oraz bezpieczeństwo w razie przedawkowania (dotyczy to zwłaszcza osób z próbami samobójczymi w przeszłości).
Trójpierścieniowe leki przeciwdepresyjne, mimo iż bardzo skuteczne w leczeniu depresji, mogą obniżać próg drgawkowy i zwiększać ryzyko wystąpienia napadu drgawkowego. Są również niebezpieczne w przypadku przedawkowania. Topiramat i klomipramina nie wchodzą w istotne klinicznie interakcje.
Z pozdrowieniami