Duże stężenie drożdzy może być alergizujące. Nie ma zaleceń żywieniowych, które mówiłyby o powiązaniu spożywania drożdzy a eliminacji łupieżu.
Picie drozdży nie jest szkodliwe ( oczywiście zalecam umiar), przy czym drozdże rodzaju Saccharomyces cerevisiae nie powodują łupieżu ani kandydozy. Pozdrawiam.
Saccharomyces cerevise jest najpopularniejszym gatunkiem drożdży spożywczych. Drożdże piekarnicze (Saccharomyces cerevisiae) są jednokomórkowymi grzybami, występującymi w warunkach naturalnych we wszystkich środowiskach zawierających węglowodan. Zawierają wiele witamin z grupy B. Poza tym Saccharomyces cerevise są bogatym źródłem witamin witaminy A, C oraz licznych mikroelementów, które to poprawiają koloryt cery, zapobiegając zaskórnikom i redukując nadmiar sebum. Ponadto korzystnie wpływają na stan paznokci. Drożdże są także bogatym źródłem kwasu pantotenowego, błędnie utożsamianego z witaminą B5, będącą mieszaniną następujących związków chemicznych: kwasu pantotenowego, panteiny (pochodnej kwasu pantotenowego), pantenolu (należącego do grupy alkoholi, niewystępującego w przyrodzie, ale aktywnego biologicznie dla zwierząt) oraz koenzymu A (aktywnej biologicznie formy kwasu pantotenowego). Kwas pantotenowy jest niezbędny do prawidłowego metabolizmu białek, cukrów i tłuszczów oraz do syntezy niektórych hormonów; przyspiesza gojenie ran, bierze udział w wytwarzaniu tłuszczów, cholesterolu, hormonów i neuroprzekaźników, uczestniczy w regeneracji tkanek, poprawia pigmentację i stan włosów. Objawami jego niedoboru są zaburzenia układu nerwowego, omdlenia, wypadanie włosów, przedwczesna siwizna, łysienie, zmiany skórne i obstrukcja.
Ponadto drożdże zawierają witaminy: B1, B2, B6, PP, kwas foliowy i inozytol.
Obecny w drożdżach cynk jest niezbędny do prawidłowego metabolizmu glukozy i poziomu cukru we krwi.
Drożdże dostępne są również w tabletkach i ewentualnie w takiej formie zaleca się ich przyjmowanie. Nie udowodniono w badaniach naukowych leczniczego działania tzw. drożdży z kostki. Mogą mieć one działanie alergizujące, a ponadto wywoływać uczuci pełności i wzdęcia. Jeśli już je Pani spożywa to powinny one być martwe czyli zalane wrzątkiem. Drożdże można kupić w aptece w postaci tabletek i ewentualnie w takiej formie zaleca się ich spożywanie.
Piecie drożdży nie powinno zaszkodzić, chociaż dostępne są w aptekach lepiej zbilansowane suplementy diety. Jeśli pojawią się skutki uboczne tj. wzdęcia czy reakcja alergiczna, proszę natychmiast odstawić drożdże.
Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:
- Czy picie drożdży piekarskich jest bezpieczne i zdrowe? – odpowiada Mgr inż. Paulina Roziewska
- Picie drożdży a zdrowie – odpowiada Mgr Jolanta Gajda
- Bezpieczeństwo jedzenia drożdży – odpowiada Ewa Kozłowska
- Czy picie drożdży nie zaszkodzi? – odpowiada Mgr Agnieszka Kaźmierska
- Picie drożdży spożywczych na cerę i włosy – odpowiada Dr inż. Katarzyna Kowalcze
- Picie drożdży i stosowanie witaminy D3 – odpowiada Lek. Tomasz Budlewski
- Drożdże na włosy - co pomoże na ich wypadanie? – odpowiada Lek. Paweł Baljon
- Możliwość picia drożdży przez kobietę w ciąży – odpowiada Lek. Marta Gryszkiewicz
- Spożywanie drożdży a grzybica paznokci – odpowiada Lek. Aleksandra Witkowska
- Picie drożdży na porost włosów – odpowiada Mgr inż. Natalia Ciesielczuk
artykuły
Revalid Hair Complex - skład, działanie, stosowanie i dawkowanie
Revalid Hair Complex to suplement diety zawierając
Kwas pantotenowy (witamina B5) - charakterystyka, rola, występowanie, niedobór, zapotrzebowanie
Kwas pantotenowy, czyli witamina B5 zaliczany jest
Wypadanie włosów - przyczyny, objawy, sposoby, leczenie, jak powstrzymać
Wypadanie włosów dotyka coraz większej liczby kobi