Czy pieczywo ziarniste jest zdrowe?

Witam. Czy to prawda, że orzechów nie powinno się piec w piekarniku? Jesli tak, to dlaczego? I czy w takim razie pieczywo z ziarnem jest rzeczywiście zdrowsze?

Orzechy i nasiona mogą być pieczone. Jednak należy pamiętać, że proces obróbki termicznej przyczynia się dochodzi do start witamin rozpuszczalnych w tłuszczach tj. A, D, E i K.

Dietetyk, mgr Marianna Hall
Centrum Dietetyki Nutrado

Obróbka termiczna wiąże się z utratą witamin. Zasada ta dotyczy także orzechów.
Co do pieczywa to oczywiście to z ziarnami jest bardziej wartościowe - dostarcza złożonych węglowodanów, dłużej trawionych przez organizm, witamin z grupy B, przynajmniej 5 razy więcej minerałów niż białe pieczywo, a do tego przeciwutleniacze i błonnik.

Pozdrawiam serdecznie,
Paulina Roziewska
proziewska@gmail.com
http://dietetyka-medyczna.pl/