Czy pigułki antykoncepcyjne wchodzą w interakcje z lekami przeciw malarii?

Witam, czy leki przeciwmalaryczne i inne szczepionki przeciwko chorobom krajów tropikalnych, typu na żółtą febrę, dur brzuszny - jakiekolwiek, ale przede wszystkim wszelkie leki przeciwmalaryczne mają wpływ na skuteczność antykoncepcyjną? Biorę D*** 35. Zz góry dziękuję za odpowiedź!

ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Dziękujemy za zadanie pytania.

Grupa leków przeciwmalarycznych jest niezwykle szeroka. Obejmuje wiele typów leków, stąd nie da się odpowiedzieć na to pytanie do końca konkretnie. W zależności od terapii zleconej przez lekarza skuteczność może być zarówno zmniejszona, jak i zachowana. Na przykład stosowane są tetracykliny - które, jako antybiotyki zmniejszają skuteczność tabletek.

Najlepiej byłoby, by zapytała Pani lekarza zlecającego terapię, by ocenił ryzyko interakcji. Jeśli zaś nie ma Pani takiej możliwości, proszę stosować dodatkowe metody zabezpieczające przez cały cykl podczas terapii przeciwmalarycznej.

Zachęcamy do zadawania innych pytań, na które z przyjemnością odpowiemy.

Z wyrazami szacunku,
Zespół redakcyjny abcZdrowie.pl