Czy piwo rzeczywiście pomaga na nerki?

Dzień dobry, czy piwo rzeczywiście pomaga na nerki? Mój mąż ma małego kamyka w nerkach i jest to już dla niego powodem do raczenia się piwkiem 3 razy w tygodniu. Twierdzi, że lepiej się czuje i dzięki temu szybciej go wysika. To ma jakiś związek?

31. Piwo, jak każdy alkohol, wywiera działanie moczopędne (a więc powoduje zwiększenie ilości oddawanego moczu). Mocz w zwiększonej ilości zawiera tę samą ilość składników mineralnych, jest zatem bardziej "rozcieńczony" - trudniej więc dochodzi do krystalizacji i tworzenia się kamieni. Podobne działanie ma każdy środek moczopędny. Piwo nie jest tu żadnym wyjątkiem. Należy jednak zauważyć, że niekiedy kamicy towarzyszy stan zapalny i/lub zakażenie dróg moczowych, a wówczas alkohol nasila ten proces. Tak więc mity o zbawiennym wpływie piwa w kamicy należy traktować z pewną dozą ostrożności... Pozdrawiam rh