Czy po peelingu chemicznym mogą zostać jakieś ślady na twarzy, zagłębienia?

Witam! Mam 22 lata i przeszłam przez 3 zabiegi peelingiem chemicznym. Ostatni 2 tyg. temu, był bardziej inwazyjny na moją skórę, jak powiedziała pani dermatolog, zadziałał na głębsze partie i proces złuszczania potrwał dłużej do półtora tygodnia. Skóra teraz wygląda niesamowicie, wygładzona, rozjaśniona. Ale mam pytanie, na lewym policzku, gdzie peeling zadziałał mocniej, mam widoczne jeszcze pojedyncze miejsca zaczerwienione i tam widzę niewielkie wgłębienia, to znaczy skóra nie jest po prostu jednolicie równa. Czy to jest proces regeneracji naskórka i potrzeba dłuższego czasu, żeby wszystko się zagoiło i znikło? Czy jest to już trwały ślad wskutek peelingu? Proszę o odpowiedź, bo nie daje mi to spokoju...

Witam serdecznie!

Powikłania po stosowanych peelingach chemicznych są bardzo rzadkie i polegają głównie na powstaniu przebarwień, ewentualnie bliznowaceniu.

Prawdopodobnie zmiana ustąpi, proszę jednak przestrzegać zaleceń po zabiegach (unikanie promieniowanie słonecznego, stosowanie intensywnego nawilżania, zakaz zdrapywania i drażnienia złuszczającego się naskórka, stosowanie odpowiednich kosmetyków do pielęgnacji skóry twarzy).

Jeżeli jednak zmiana nie ustąpi, konieczna będzie konsultacja z dermatologiem, najlepiej wykonującym zabieg.

Pozdrawiam

Trudno odpowiedzieć nie widząc Pani twarzy i tej zmiany. Odbudowa naskórka może potrwać nawet do 1 miesiąca jeżeli to był głębszy peeling. Jeżeli zmiana jest czerwona należy przypuszczać, że toczy się tam proces odbudowy. Jeżeli zabieg był wykonany starannie to nie powinno być żadnych zmian. Proszę uzbroić się w cierpliwość.

Dzień dobry,

Najrozsądniej będzie skonsultować się z lekarzem, który przeprowadzał zabieg by mógł Pani odpowiedzieć na zadane pytania. Nie podała Pani informacji, jaki kwas został użyty do zabiegu.

Pozdrawiam serdecznie.