Jak pielęgnować skórę po ospie wietrznej?

Witam serdecznie, W dniu dzisiejszym mijają dwa tygodnie odkąd stwierdzono u mnie ospę wietrzną, na twarzy są widoczne różowe plamki - pozostały po odpadnięciu strupków, niektóre strupki utrzymują się do dziś, natomiast na boku jednego z policzków po odpadnięciu strupka jest widoczne lekkie wgłębienie (z dnia na dzień się zmniejsza), na szyi niestety też widoczne jest wgłębienie - pomimo moich starań... Chciałabym dowiedzieć się w jaki sposób mogę pielęgnować swoją cerę (mieszaną/tłustą w strefie T) po odpadnięciu wszystkich strupków? Czy mogę zastosować peeling mechaniczny lub enzymatyczny, czy należy jeszcze odczekać jakiś czas z takimi zabiegami? Ewentualnie czy mogę zastosować jakieś serum, maseczki lub krem do twarzy? Co stosować na przyśpieszenie rozjaśnienia różowych plamek? A co na wgłębienia? Z góry dziękuję za odpowiedź Pozdrawiam

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

na zmienioną skórę na krótko po przejściu ospy nie zaleca się stosowania intensywnych peelingów ani kwasów silnie złuszczających, aby nie spowodować gorszego podrażnienia cery.

Do pielęgnacji twarzy warto w tym okresie wdrożyć kremy intensywnie regenerujące naskórek, przyspieszające proces gojenia blizn (zazwyczaj bogate w wyciąg z cebuli, rumianku, kolagen, alantoinę, heparynę), dodatkowo w tym celu na skórę można aplikować oleje takie jak: lniany, konopny, rokitnikowy, lawendowy, kokosowy. Bardzo ważne jest utrzymywanie prawidłowego nawilżenia skóry za pomocą przeznaczonych do tego kremów oraz odpowiedniego nawodnienia organizmu od wewnątrz.

Powstałe zagłębienia powinny spłycić się po regularnym stosowaniu maści na blizny przez około 2-3 miesiące, dotyczy to również przebarwień, ale gdyby preparaty dostępne w aptece okazały jednak się nieskuteczne, można będzie skorzystać z zabiegów kosmetologicznych, np. laseroterapii, fal radiowych.

Zachęcamy także do zapoznania się z artykułami o podobnej tematyce:

https://portal.abczdrowie.pl/masc-na-blizny-rodzaje-blizn-jak-dbac-o-blizny-jaka-wybrac

https://portal.abczdrowie.pl/blizny-zanikowe-czym-sa-skad-sie-biora-czy-mozna-je-usunac

https://portal.abczdrowie.pl/ospa-u-doroslych-objawy-powiklania

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.