Czy po zdjęciu gipsu będę miał rehabilitację?

Witam Mam pytanie odnosnie zlaman srodrecza, otuz mam zlamane 2 kosci srodrecza bez zadnych przemieszczenia II oraz I III kosci, or az bardzo male pekniecie nadgarstka dostalam pierwsze gips na okres tygodnia do kontroli, po kontrolI zauwazylam spadek masy reki oraz nadal nie moglam samodzielnie podniesc reki oraz poruszyc niektorymi palcami zalozyli mi kolejny gips jakis lekki dostalam kartke kiedy mam przyjsc na sciagniecie gipsu. Problem polega na tym ze przebywam w Holandii I z Pania lekarz tylko na migi sie porozumiewalam poniewaz nie znam j. Holenderskiego jak i j.Angielskiego pokazala mi zdjecia z retgena I mi wskazala palcem ze broken. Dostalam zwolnienie z pracy na okres poki mam gips. Moje pytanie brzmi tak pracuje fizycznie na magazynie musze podnosic ciezke skrzynie z serami nie raz do 20kilo, czy po zdjeciu gipsu odbywa sie jakas rehabilitacje albo cos podobnego nie chce by mnie zwolnili. A czuje ze nie bede miala tyle sily by nosic taki ciezar. A jak wiedzialam jak wyglada moja dlon po tygodniu noszenia gipsu to mi przykro az sie zrobilo ze polowe reki nie mam w porownaniu do drugiej

Witam. Po zdjęciu gipsu fizjoterapia jest konieczna. Kiedy nosimy opatrunek gipsowy, dochodzi do zaniku i osłabienia mięśni - tak jak Pani zauważyła, ręka jest chudsza. Na pewno jest także słabsza i podatna na kolejne urazy. Zadaniem fizjoterapii jest przywrócić siłę i sprawność części ciała, która była złamana. W Polsce dostałaby Pani skierowanie na rehabilitację, nie wiem, jakie są przepisy w Holandii i jakie ma Pani ubezpieczenie. Na pewno będzie Pani po zdjęciu gipsu trudno podnosić ciężkie rzeczy, Ręka może być bolesna i osłabiona, polecałabym jednak skorzystać z rehabilitacji, jeśli to niemożliwe, to zdecydowanie unikać dźwigania w pierwszych tygodniach po zdjęciu gipsu i ćwiczyć rękę w domu - np. zaciskać miękką piłeczkę - 10 sekund, odpocząć 20 sekund, powtórzyć ok. 10 razy, ćwiczyć skręty - np. przekręcać w pełnym zakresie ruchu klucz w drzwiach, lub trzymać butelkę z wodą i przekręcać w górę i w dół. Starać się wykonywać wszystkie czynności, by mięśnie wróciły do formy.To najprostsze ćwiczenia, które powinny pomóc wrócić Pani do sprawności, jeśli nie uda się skorzystać z pomocy fizjoterapeuty na miejscu. Życzę szybkiego powrotu do zdrowia. I. Ż.