Czy po zwichnięciu konieczna jest fizjoterapia?

Witam, 2 tygodnie temu podczas tańca na weselu zwichnęłam rzepkę w lewym kolanie. Po przyjeździe pogotowia lekarz nastawił mi kolano po czym pojechaliśmy do szpitala. Ortopeda zrobił prześwietlenie i oznajmił że nic więcej sie nie stało. Przepisał mi zalecenie na ortezę, którą mam nosić 3 tygodnie. Po tym czasie mam udać się na kontrolę. Z racji tego że do niej jeszcze trochę czasu (ponad tydzień) więc chciałam zapytać o rehabilitację. Czy po tym zwichnięciu muszę zaczerpnąć pomocy fizjoterapeuty czy mogę robić ćwiczenia w domu? Dodam że zdarzyło mi się to pierwszy raz i mam leczyć się zapobiegawczo. Nigdy wcześniej nie miałam z niczym problemów. Kolano w zasadzie mnie nie boli wcale. Czasem tylko czuję lekki dyskomfort ale myślę że jest on związany z noszeniem ortezy, która do najwygodniejszych jak wiadomo nie należy. Mam 22 lata.

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

po przebytym zwichnięciu rzepki kolanowej zazwyczaj zaleca się odbycie rehabilitacji, która jest zawsze ściśle dopasowana indywidualnie do każdego pacjenta.

Najodpowiedniejsza pomimo wszystko będzie wizyta u fizjoterapeuty, który odpowiednio dobierze ćwiczenia do Pani przypadku i będzie nadzorował ich wykonywanie, jeśli będzie to możliwe, z pewnością wyrazi zgodę na samodzielną rehabilitację w domu.

Na chwilę obecną bez obrazu urazu powstałego w Pani kolanie, ciężko jest nam powiedzieć, jakie ćwiczenia będą dla Pani najodpowiedniejsze, dlatego zalecamy zaczekanie do wizyty lekarskiej, na której lekarz z pewnością omówi wszystkie ważne kwestie dotyczące rehabilitacji.

Zachęcamy także do zapoznania się z artykułami o podobnej tematyce:

https://portal.abczdrowie.pl/zlamania-i-zwichniecia

https://portal.abczdrowie.pl/chondropatia

https://portal.abczdrowie.pl/zwichniecie-stawu-kolanowego

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.