Zapytaj lekarza

7 4 0 , 0 8 0

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Czy podczas 7-dniowej przerwy błonnik może obniżyć skuteczność tabletek?

Witam serdecznie! Chciałabym się dowiedzieć, czy w czasie siedmiodniowej przerwy w przyjmowaniu tabletek antykoncepcyjnych także trzeba zwracać na ilość spożywanego błonnika? Pytałam już na Państwa portalu o błonnik w trakcie przyjmowania tabletek i otrzymałam odpowiedź, że ilość błonnika spożywanego na dobę nie powinna przekroczyć 40 g. Jestem teraz w trakcie drugiego dnia przerwy i dziś spożyłam dosyć sporą dawkę błonnika (ok. 50 g), a do przyjęcia tabletki zostało mi 5 dni. Wydaje mi się, że to nie powinno mieć wpływ na antykoncepcję, ale jednak wolałabym się upewnić. Zatem czy duża ilość błonnika (ok. 50 g) w czasie przerwy może mieć wpływ na później przyjmowane tabletki? Pozdrawiam serdecznie!

KOBIETA ponad rok temu

Antykoncepcja a PMS

Burza hormonów, napięcie przedmiesiączkowe, nerwy i drażliwość - czyli PMS. Czy tabletki antykoncepcyjne pomagają załagodzić objawy zespołu napięcia przedmiesiączkowego? Odpowiada lekarz ginekolog ? Katarzyna Pietuch.

Redakcja abcZdrowie
82 poziom zaufania

Witam!

Wszelkie informacje dotyczące interakcji z innymi środkami, mogące zmniejszyć skuteczność tabletek, znajdzie Pani w ulotce. Dla pewności, radzę zerkać zawsze zarówno w ulotkę tabletek, jak i preparatu, który ma się zamiar zastosować równocześnie z nimi.

W czasie siedmiodniowej przerwy w przyjmowaniu tabletek antykoncepcja jest zachowana jeżeli tabletki były przyjmowane zgodnie z zaleceniami. Nie trzeba wtedy stosować dodatkowych metod antykoncepcji.
Dotyczy to także stosowania błonnika. Podczas tej przerwy nie wpływa on na skuteczność tabletek. Prawidłowy czas trawienia powinien wynosić 12-24 godzin, więc po tym czasie nie powinien on mieć wpływu na kolejny blister zażywanych tabletek.

Mówi się, że każda ilość błonnika podczas stosowania antykoncepcji poza 7-dniową przerwą może wpływać na skuteczność tabletek antykoncepcyjnych. Pewnym zabezpieczeniem jest robienie 2-4 godzinnej przerwy między zażyciem tabletki antykoncepcyjnej a spożyciem posiłku bogatego w błonnik.

Pozdrawiam serdecznie! 

Redakcja abcZdrowie.pl to zespół doświadczonych i zaangażowanych osób, z których wielu to eksperci z dziedziny medycyny, dla których dbałość o zdrowie to priorytet.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy