Czy duża ilość błonnika wpływa na skuteczność tabletek antykoncepcyjnych?

Czy błonnik ma wpływ na tabletki antykoncepcyjne? Dzisiaj o godzinie 14.00 zjadłam sałatkę i miała ona dokładnie 4,9 g błonnika, a o godzinie 16.30 wzięłam tabletkę (8 z opakowania) Microgynon (biorę je od 2 lat). Czy błonnik mógł na nią wpłynąć i czy muszę przyjąć dodatkowa tabletkę?

Witam!

Spożycie dużych ilości błonnika jednocześnie z tabletkami antykoncepcyjnymi może nieco zmniejszyć ich wchłanianie. W opisanej sytuacji wydaje się, że ochrona antykoncepcyjna nie powinna ulec obniżeniu, gdyż spożyła Pani błonnik w naturalnej postaci i normalnej ilości. Wydaje się, że nie ma konieczności stosowania dodatkowej tabletki. W przypadku nadmiernego spożycia błonnika może dojść do osłabionego wchłaniania. Ogólnie najlepszym rozwiązaniem może być przyjmowanie tabletki po ok. 3 godzinach od spożycia posiłku bogatego w błonnik.

Pozdrawiam serdecznie!